5 grudnia
poniedziałek
Sabiny, Krystyny, Edyty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rozliczenie emerytów i rencistów

Ocena: 0
3312
Zakończył się rok podatkowy. Teraz podatnicy mają czas do końca kwietnia na rozliczenie się z urzędem skarbowym z przychodów uzyskanych w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2014 roku. Taki obowiązek mają również emeryci i renciści, którzy w poprzednim roku otrzymywali świadczenia wypłacane przez ZUS lub KRUS.

Emeryci i renciści mogą poprzestać na rozliczeniu ich przez organ rentowy albo samodzielnie złożyć zeznanie podatkowe i skorzystać np. z ulg podatkowych. Do końca lutego każdego roku ZUS i KRUS mają obowiązek przesłać emerytom i rencistom rozliczenie z podatku za poprzedni rok kalendarzowy. Takie samo rozliczenie zostanie przesłane do urzędu skarbowego właściwego ze względu na ich miejsce zamieszkania.

ZUS i KRUS mają obowiązek jako płatnicy pobierać zaliczki miesięczne od wypłacanych emerytur i rent, świadczeń przedemerytalnych i zasiłków przedemerytalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, rent strukturalnych oraz rent socjalnych. Wyjątek stanowią emerytury lub renty otrzymane przez osoby, które utraciły wzrok w wyniku działań wojennych w okresie wojny 1939-1945 lub eksplozji pozostałych po tej wojnie niewypałów i niewybuchów. Świadczenia te są zwolnione z podatku.

ZUS i KRUS dokonują rozliczenia rocznego z podatku na formularzu PIT-40A. Jeżeli świadczenia otrzymywane z ZUS lub KRUS są jedynymi w roku podatkowym, emeryt/rencista może na tym poprzestać. Nie musi składać w urzędzie skarbowym dodatkowego rozliczenia. Wysłany do urzędu skarbowego PIT-40A stanowi równocześnie zeznanie podatkowe za 2014 rok.

Jednak samodzielne złożenie zeznania podatkowego daje możliwość opodatkowania swoich dochodów łącznie z dochodami małżonka albo w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci, jak również umożliwia skorzystanie z ulg podatkowych (np. ulgi rehabilitacyjnej czy obowiązującej do niedawna ulgi remontowo-modernizacyjnej). Umożliwia także przekazanie jednego procenta należnego podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Ani ZUS, ani KRUS nie może dokonać takiego odliczenia samodzielnie czy na wniosek podatnika.

Emeryci i renciści, którzy chcą samodzielnie dokonać rozliczenia rocznego albo skorzystać z ulg podatkowych, powinni do końca kwietnia złożyć rozliczenie roczne na formularzu PIT-37 lub PIT-36, na takich samych zasadach jak pozostali podatnicy. W zależności od przysługujących im uprawnień i po spełnieniu warunków określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych mogą w zeznaniu podatkowym dokonać stosownych rozliczeń.

Edyta Pisarczyk
Autorka jest radcą prawnym

Idziemy nr 5 (488), 1 lutego 2015 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 5 grudnia

Poniedziałek, II tydzień Adwentu - dzień powszedni
Oto przyjdzie Król, Pan ziemi,
i zdejmie z nas jarzmo niewoli.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 5,17-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter