18 kwietnia
czwartek
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Sprawdź punkty karne

Ocena: 0
383

Każdy kierowca może uzyskać za pośrednictwem platformy ePUAP, nieodpłatnie, potwierdzenie lub zaprzeczenie informacji o swoich uprawnieniach zgromadzonych w centralnej ewidencji kierowców. Przede wszystkim – liczbę punków karnych.

Kierowca może sprawdzić swoje punkty karne na dwa sposoby. Po pierwsze, udając się osobiście do komisariatu policji, lub przez internet, tzn. za pośrednictwem profilu zaufanego, na portalu Obywatel.gov.pl.

W centralnej ewidencji odnotowuje się informacje o sumie punktów przypisanych kierowcy. Chodzi zarówno o punkty za naruszenia na podstawie prawomocnego rozstrzygnięcia, np. mandatu karnego, a także informacje o sumie punktów, które zostaną ostatecznie przypisane w przypadku potwierdzenia naruszenia prawomocnym rozstrzygnięciem, wyrokiem sądu. W ewidencji kierowca odnajdzie również kwalifikację prawną, rodzaj czynu, datę, godzinę i miejsce jego popełnienia, liczbę punktów przypisanych na podstawie prawomocnego rozstrzygnięcia, a także informację o liczbie punktów, które zostaną ostatecznie przypisane w przypadku potwierdzenia naruszenia prawomocnym rozstrzygnięciem.

Kierowca w ewidencji znajdzie również nazwę podmiotu rejestrującego naruszenie, dane pojazdu, którym popełniono naruszenie – rodzaj, markę, model, numer rejestracyjny oraz, w przypadku pojazdów zarejestrowanych za granicą, kraj rejestracji pojazdu, rodzaj prawomocnego rozstrzygnięcia.

Za pośrednictwem ePUAP można sprawdzić tylko swoje punkty karne. Nie można sprawdzić liczby punktów innego kierowcy. Informacje z ewidencji kierowca może pobrać w formacie PDF i wydrukować. Nie będzie to jednak dokument urzędowy. Po zaświadczenie urzędowe, jak do tej pory, trzeba udać się na policję.

Punkty karne w centralnej ewidencji kierowców są widoczne przez rok od dnia popełnienia naruszenia. Po tym czasie są z ewidencji wykreślane. Liczbę punktów karnych zmniejszy szkolenie, jeżeli kierowca ma mniej niż 24 punkty karne, a kierowca z prawem jazdy krótszym niż rok – mniej niż 20 punktów karnych. Kursy doszkalające organizują Wojewódzkie Ośrodek Ruchu Drogowego. Każdy kierowca może uczestniczyć w szkoleniu nie częściej niż raz na sześć miesięcy. Po szkoleniu suma punktów karnych na koncie zmniejszy się o sześć najdawniej przyznanych punktów.

Punkty karne, nawet po ukończeniu kursu doszkalającego, nie znikną z konta kierowcy w dwóch przypadkach: jeżeli suma punktów karnych przekracza dozwolony limit 24 punktów lub 20 punktów (w przypadku, gdy kierowca ma prawo jazdy krócej niż rok).

Kierowca, który prawo jazdy ma ponad rok i ma na swoim koncie więcej niż 24 punkty karne, dostanie od starosty skierowanie na egzamin sprawdzający, w rzeczywistości egzamin na prawo jazdy, oraz na badanie psychologiczne. Kierowcy, który nie zaliczy egzaminu lub badań, starosta cofnie uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Młodemu kierowcy z pierwszym prawem jazdy, krótszym niż rok, który ma na koncie więcej niż 20 punktów karnych, starosta od razu cofnie wszystkie uprawnienia do prowadzenia pojazdów.

Idziemy nr 19 (605), 7 maja 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest radcą prawnym

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter