28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ubezpieczenie zdrowotne

Ocena: 0
1759

Przy wizycie u lekarza w publicznej przychodni w pierwszej kolejności zostanie potwierdzone prawo do korzystania przez pacjenta do bezpłatnych świadczeń.

Fot. reklamy-AREK / flickr.com / CC BY-SA 2.0 / Link

Dostęp do bezpłatnej opieki zdrowotnej finansowany ze środków publicznych w Polsce jest zasadą. Świadczenia te finansowane są m.in. ze składek zdrowotnych. Obowiązkowo składkę zdrowotną płacą np. pracownicy, zleceniobiorcy, przedsiębiorcy.

Z ubezpieczenia zdrowotnego mogą korzystać członkowie rodziny, np. dzieci, małżonkowie, rodzice czy dziadkowie. Tytułów do opłacania składki zdrowotnej jest bardzo dużo: umowa o pracę, działalność gospodarcza, działalność rolnicza, bycie osobą duchowną. Zwolnieni z opłacania składki zdrowotnej nie są nawet emeryci.

Prawo do bezpłatnych świadczeń publicznej służby zdrowia mają nie tylko osoby, które składkę opłacają. Z bezpłatnych świadczeń mogą korzystać również zgłoszeni do ubezpieczenia członkowie rodziny osoby ubezpieczonej, czyli dzieci własne, dzieci małżonka, dzieci przysposobione, wnuki – do ukończenia 18 lat. Jeżeli dziecko kontynuuje naukę, to może być zgłoszone do ubezpieczenia jako członek rodziny, ale nie dłużej niż do ukończenia 26 lat. Po tym czasie dziecko, jeśli nie jest ubezpieczone z żadnego innego tytułu, powinno powiadomić szkołę lub uczelnię, która będzie zobowiązana zgłosić je do ubezpieczenia w NFZ. Z kolei dzieci z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub innym traktowanym na równi mogą być zgłaszane do ubezpieczenia bez ograniczenia wieku. Zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego, jeżeli nie ma innego tytułu, należy również męża lub żonę (prawa takiego nie mają konkubenci), a także rodziców i dziadków pozostających z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym.

Przy wizycie u lekarza w publicznej przychodni w pierwszej kolejności zostanie potwierdzone prawo do korzystania przez pacjenta do bezpłatnych świadczeń. Służy do tego tzw. eWUŚ czyli Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców. W systemie tym są gromadzone informacje o prawie do świadczeń z publicznej opieki zdrowotnej i zbierane dane m.in. z ZUS i KRUS. Dlatego tak ważne jest, aby na bieżąco aktualizować te dane. Jeżeli okaże się, że eWUŚ nie odnajduje danych, a składki są z działalności, to potwierdzeniem prawa do świadczeń jest aktualny dowód wpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz ZUS ZUA albo ZUS ZZA.

Co do zasady prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ustaje po upływie trzydziestu dni od dnia wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego. Tak jest w przypadku rozwiązania umowy o pracę, przedsiębiorców prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, ale także pracowników korzystających z urlopu bezpłatnego.

W przypadku uczniów, którzy ukończyli szkołę ponadgimnazjalną lub zostali skreśleni z listy uczniów, prawo do bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej przysługuje jeszcze przez sześć miesięcy od dnia zakończenia nauki lub skreślenia z listy. Studenci, którzy skończyli studnia lub zostali skreśleni z listy, z bezpłatnej opieki zdrowotnej mogą korzystać jeszcze przez cztery miesiące.

Idziemy nr 7 (696), 17 lutego 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest radcą prawnym

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter