30 listopada
czwartek
Andrzeja, Maury, Konstantego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ulga na dzieci cz. 1

Ocena: 0
2541
Najwięcej zmian w podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadzonych w 2014 roku dotyczy ulgi na dzieci. I to zarówno w zakresie prawa do niej, jak i wysokości ulgi oraz możliwości jej zwrotu w sytuacji, gdy podatek naliczony jest niższy niż przysługująca ulga.

Podatnicy wychowujący dzieci mogą odliczyć z tego tytułu konkretne kwoty w rocznym zeznaniu podatkowym. Ulga przysługuje rodzicom, opiekunom prawnym, jeżeli dziecko z nimi zamieszkuje, oraz osobom pełniącym funkcję rodziny zastępczej.

Ulgę na dziecko mogą odliczyć podatnicy rozliczający się według zasad ogólnych, czyli skali podatkowej. Nie skorzystają z niej zatem przedsiębiorcy rozliczający się z tzw. podatkiem liniowym oraz według ryczałtu ewidencjonowanego. Od tych dochodów nie można bowiem odliczyć ulgi na dziecko. Ten sam warunek dotyczy źródeł dochodów dziecka podatnika.

Dochód dziecka niepełnoletniego, który jest opodatkowany według skali podatkowej, nie jest brany pod uwagę przy ustalaniu prawa do ulgi na dziecko. Jeżeli natomiast dziecko ukończyło 18 lat, to uzyskanie przez nie w 2014 roku dochodu w kwocie przekraczającej 3089 zł powoduje utratę prawa do ulgi na to dziecko.

Dochód uzyskany przez dziecko w 2014 roku będzie miał wpływ na prawo do ulgi, jeżeli w tym roku dziecko ukończyło 18 lat. Pod uwagę nie bierze się dochodu uzyskanego przed ukończeniem 18 lat, znaczenie dla skorzystania z ulgi ma wyłącznie dochód uzyskany po tej dacie. Dla przykładu, córka podatnika 18 lat skończyła 5 października 2014 roku. W okresie wakacji dorabiała i uzyskała łączny dochód w wysokości 4250 zł. Córka pracowała również w weekendy w październiku, listopadzie i grudniu, za ten okres uzyskała dochód w wysokości 2500 zł. Łącznie w 2014 roku uzyskała dochód w kwocie 6750 zł. Jednak znaczenie dla skorzystania z ulgi ma wyłącznie dochód uzyskany po 5 października. Nie przekroczył on kwoty wolnej od podatku, dlatego podatnik może skorzystać z ulgi w rozliczeniu rocznym za 2014 rok.

Z ulgi podatkowej mogą skorzystać podatnicy, którzy w 2014 roku wychowywali dzieci małoletnie, dzieci do 25. roku życia, które się uczą, a także dzieci – bez względu na ich wiek – które otrzymywały zasiłek/dodatek pielęgnacyjny lub rentę socjalną. Również renta rodzinna dziecka nie stanowi dochodu uwzględnianego przy ustalaniu prawa do ulgi.

Nowe rozwiązanie, które podatnicy mogą uwzględnić w rozliczeniu za 2014 rok, dotyczy tych podatników, którzy nie mogą skorzystać z ulgi, ponieważ kwota ich podatku jest za niska. Mogą oni wystąpić o kwotę niewykorzystanej z tego powodu ulgi, do wysokości przysługującego odliczenia składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Aby wystąpić o zwrot niewykorzystanej ulgi, podatnicy powinni oprócz załącznika PIT/O wypełnić i złożyć również PIT/UZ łącznie z rozliczeniem PIT-36 lub PIT-28. Do zwrotu nie mają prawa podatnicy, którzy odliczyli już te składki w zeznaniu PIT-28, PIT-36L oraz PIT-16A i PIT-19A.

Edyta Pisarczyk
Autorka jest radcą prawnym
Idziemy nr 12 (495), 22 marca 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 listopada

Czwartek, XXXIV Tydzień zwykły 
Pójdźcie za Mną,
a uczynię was rybakami ludzi.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 4, 18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Barbary 25 XI-3 XII
Nowenna przed Niepokalanym Poczęciem NMP: 29 XI-7 XII

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter