28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ulgi podatkowe na 2013 rok

Ocena: 0
2831
Honorowy dawca krwi, darczyńca dokonujący darowizny na cele kultu religijnego oraz darczyńca dokonujący darowizny na cele pożytku publicznego może od podatku odliczyć łącznie kwotę nieprzekraczającą 6 proc. dochodu zadeklarowanego w zeznaniu podatkowym. Honorowy dawca krwi, który w 2013 roku oddał nieodpłatnie krew lub osocze oraz został zarejestrowany np. w regionalnym centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa, może w zeznaniu rocznym do urzędu skarbowego pomniejszyć wysokość należnego podatku. Oddaną w litrach krew lub jej składniki podatnik mnoży przez kwotę ekwiwalentu, tj. 130 złotych za każdy oddany litr, i uzyskany wynik uwzględnia w załączniku PIT/O. Ekwiwalent za oddaną krew pomniejsza dochód podatnika, a w konsekwencji – pomniejsza kwotę należnego podatku.

Ulga dla honorowego dawcy krwi łącznie z darowiznami na cele kultu religijnego oraz inne inicjatywy pożytku publicznego nie może łącznie przekroczyć 6 proc. dochodu wynikającego z zeznania podatkowego. Zatem jeżeli honorowy dawca krwi dokonywał również darowizn, powinien sprawdzić łączną kwotę przysługującego mu odliczenia. Niewykorzystana w roku podatkowym w pełnej wysokości kwota ulgi, np. z powodu przekroczenia 6 proc. kwoty dochodu, nie przechodzi na kolejny rok.

Podstawą do skorzystania z ulgi jest rejestracja honorowego dawcy krwi w jednostce publicznej służby krwi, a także wystawione przez tę jednostkę zaświadczenie o ilości bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników w roku podatkowym. Nie trzeba zaświadczenia ani jego kopii dołączać do zeznania podatkowego. Należy jednak przechowywać je na okoliczność ewentualnej kontroli urzędu skarbowego. Zobowiązania podatkowe przedawniają się bowiem z upływem pięciu lat, licząc od końca roku, w którym zostało złożone zeznanie podatkowe. Zatem zaświadczenie wydane za 2013 rok należy przechowywać co najmniej do końca 2019 roku.

Odliczenie darowizny na cele pożytku publicznego jest możliwe zarówno w przypadku tych dokonanych na rzecz organizacji pożytku publicznego działających w Polsce, jak i na rzecz takich organizacji działających w Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jednak w przypadku organizacji działających poza Polską warunkiem jest uzyskanie oświadczenia złożonego przez taką organizację, że na dzień przekazania darowizny miała ona status równoważny z organizacją pożytku publicznego. Drugi warunek to istnienie podstawy prawnej do odliczenia, która powinna wynikać z ustawy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych zawartych z Polską.

Darowizn nie można odliczyć, jeżeli podatnik zaliczył je wcześniej do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ spowodowałoby to dwukrotne odliczenie tej samej kwoty.

Edyta Pisarczyk
Autorka jest aplikantką radcowską
Idziemy nr 17 (449), 27 kwietnia 2014 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter