29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Urlop bezpłatny pracownika

Ocena: 0
875

Kodeks pracy przewiduje dwa rodzaje urlopu bezpłatnego. Jeden wynika z potrzeb pracownika, a drugi z porozumienia pomiędzy pracodawcami i pracownikiem w celu świadczenia pracy u jednego z nich.

fot. pexels.com

Jeżeli powodem wniosku pracownika są jego potrzeby, to na pisemny wniosek pracownika pracodawca może udzielić mu urlopu bezpłatnego. Pracownik nie musi wskazywać powodu, dla którego jest mu potrzebny urlop bezpłatny. To pracownik decyduje o swoistej przerwie w pracy – z powodu obowiązków rodzinnych, dłuższej podróży czy, jak zdarza się w ostatnim czasie, aby swój czas pracy poświęcić na pomoc osobom uciekającym z Ukrainy.

W tym ostatnim przypadku zdarza się, że pracodawcy sami włączają się w wolontariat i nawet zachęcają do tego swoich pracowników. Zwalniają pracowników od świadczenia pracy, jeżeli zadeklarują oni chęć włączenia się w pomoc charytatywną na rzecz uchodźców. Zwykle pracownicy zachowują swoje wynagrodzenie i świadczenia pracownicze. Jest jednak dobra wola pracodawcy.

Uwzględnienie wniosku pracownika o udzielenie urlopu bezpłatnego zależy od decyzji pracodawcy, który może nie zgodzić się na urlop bezpłatny pracownika. Decyzja pracodawcy jest jednak ograniczona zasadami niedyskryminacji i równego traktowania pracowników. W każdym przypadku okres trwania urlopu bezpłatnego muszą uzgodnić pracownik i pracodawca. Pracodawca nie może samodzielnie udzielić urlopu na inny okres niż określony we wniosku pracownika, a pracownik nie może samowolnie pójść na urlop bezpłatny bez zgody pracodawcy.

Urlop bezpłatny trwający mniej niż miesiąc nie ogranicza prawa pracownika do urlopu wypoczynkowego. Jeżeli trwa dłużej niż miesiąc kalendarzowy, urlop wypoczynkowy pracownika zostanie proporcjonalnie zmniejszony.

Okresu urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze, np. takie jak staż u danego pracodawcy. Pracownik korzystający z tego urlopu nie ma prawa do świadczeń przysługujących z ubezpieczenia chorobowego, na przykład zasiłku chorobowego czy opiekuńczego.

Przy udzielaniu urlopu bezpłatnego dłuższego niż trzy miesiące strony mogą przewidzieć dopuszczalność odwołania pracownika z urlopu z ważnych przyczyn. Za takie uważa się przyczyny, o których ani pracownik, ani pracodawca nie wiedzieli i których nie mogli przewidzieć w chwili przyznania urlopu bezpłatnego.

W czasie urlopu bezpłatnego pracownik korzysta z ochrony przed wypowiedzeniem umowy o pracę, z wyjątkiem ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. W przypadku zwolnień grupowych wypowiedzenie definitywne nie jest dopuszczalne w czasie urlopu trwającego krócej niż trzy miesiące, natomiast wypowiedzenie zmieniające jest dopuszczalne niezależnie od czasu trwania urlopu bezpłatnego.

Idziemy nr 24 (867), 12 czerwca 2022 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest radcą prawnym

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter