23 kwietnia
wtorek
Jerzego, Wojciecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wolne na szukanie pracy

Ocena: 0
790

Rozwiązanie umowy o pracę to czas rozliczenia pomiędzy pracodawcą i pracownikiem. Do tego zaliczają się również dodatkowe płatne dni, które przysługują pracownikowi na poszukiwanie pracy.

fot. pexels.com

W okresie co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez pracodawcę pracownikowi przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Wymiar zwolnienia z pracy jest uzależniony od długości przysługującego pracownikowi wypowiedzenia. I tak, dwa dni robocze może on wykorzystać w przypadku dwutygodniowego i miesięcznego wypowiedzenia, a trzy dni robocze – przy trzymiesięcznym okresie wypowiedzenia, także przy skróceniu tego okresu z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracownika.

Prawo do dni wolnych nie jest uzależnione od wymiaru etatu, tj. zatrudnienia w pełnym czy też niepełnym wymiarze czasu pracy. Nie jest uzależnione również od rodzaju zawartej umowy (na czas nieokreślony, określony albo na okres próbny). Prawo to przysługuje również w razie wypowiedzenia zmieniającego dokonanego przez pracodawcę, chyba że pracownik przyjął proponowane warunki.

Nie w każdym przypadku pracownik może skorzystać z dnia wolnego na poszukiwanie pracy. Znaczenie ma to, kto złożył wypowiedzenie: pracodawca czy pracownik. Zwolnienie na poszukiwanie pracy przysługuje wyłącznie, jeżeli umowę o pracę wypowiedział pracodawca. Jeżeli wypowiedzenie złożył pracownik, to nie może ubiegać się o dodatkowe dni wolne na poszukiwanie pracy.

Dni wolne nie przysługują automatycznie, po wypowiedzeniu umowy przez pracodawcę. Pracownik musi wystąpić z wnioskiem o takie zwolnienie od pracy, a pracodawca musi wyrazić zgodę. Termin ich wykorzystania pracownik ustala z pracodawcą, a dni na poszukiwanie pracy mogą być wykorzystane rozdzielnie lub łącznie. Warto przy tym pamiętać, że pracownik te dni wolne powinien wykorzystać właśnie na poszukiwanie nowej pracy, a nie w jakimkolwiek innym celu. Jeżeli pracownik ma już inną pracę albo zdecydował np. o przejściu na emeryturę, to pracodawca może odmówić przyznania dni wolnych. Jeżeli natomiast pracownik nie wykorzystał zwolnienia od pracy w okresie wypowiedzenia, to nie ma prawa dochodzić ich po rozwiązaniu umowy.

Za dni wolne na poszukiwanie pracy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wysokość i zasady wypłaty za ten okres reguluje kodeks pracy i rozporządzenie. Przy ustalaniu wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy oraz za czas niewykonywania pracy – gdy przepisy przewidują zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodzenia – stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop, z tym że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadało zwolnienie od pracy lub okres niewykonywania pracy.

Idziemy nr 35 (826), 29 sierpnia 2021 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest radcą prawnym

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 kwietnia

Wtorek, IV Tydzień wielkanocny
Kto chciałby Mi służyć, niech idzie za Mną,
a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 24-26)
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter