25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zaległy urlop

Ocena: 0
157

Urlopu z poprzedniego roku, którego pracownik nie wykorzystał, pracodawca udziela najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego

Termin ten nie obejmuje czterech dni urlopu udzielanego na żądanie.

Urlop powinien być uzgodniony i zaplanowany w rocznym planie urlopów. Jednak nie zawsze rozpoczęcie urlopu w ustalonym terminie jest możliwe. Czasami są to powody leżące po stronie pracownika, czasami mogą również dotyczyć potrzeb pracodawcy.

Przesunięcie terminu urlopu może nastąpić na wniosek pracownika, umotywowany ważnymi przyczynami. Przesunięcie terminu urlopu jest także dopuszczalne z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy. Ten rodzaj przesunięcia urlopu wypoczynkowego nie zwalnia jednak pracodawcy z nałożonego ustawą obowiązku udzielenia urlopu wypoczynkowego najpóźniej do 30 września następnego roku. Pracodawca nie będzie mógł więc tłumaczyć się, że zaległy urlop wypoczynkowy pracownik wykorzysta po 30 września na własną prośbę.

Kodeks pracy przewiduje również cztery obligatoryjne przypadki przesunięcia terminu urlopu przez pracownika. Jeżeli pracownik nie może rozpocząć urlopu w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy, a w szczególności z powodu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, urlopu macierzyńskiego, powołania na ćwiczenia wojskowe lub na przeszkolenie wojskowe albo stawienia się do pełnienia terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie na czas do trzech miesięcy, pracodawca ma obowiązek przesunąć urlop na późniejszy termin.

Czasowa niezdolność do pracy wskutek choroby, odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, odbywania ćwiczeń wojskowych lub przeszkolenia wojskowego albo pełnienia terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie przez czas do trzech miesięcy, urlopu macierzyńskiego – są to jednocześnie okoliczności, z powodu których pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu w terminie późniejszym. Jeżeli pracownik nie wykorzystał urlopu z powyższych przyczyn, pracodawca musi udzielić niewykorzystanego urlopu do 30 września następnego roku.

Pracodawca może również odwołać pracownika z urlopu, który ten już rozpoczął. Jednak tylko wówczas, gdy obecności pracownika wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu. Jeżeli pracodawca skorzysta z tego uprawnienia, ma obowiązek pokryć poniesione przez pracownika koszty bezpośrednio związane z odwołaniem go z urlopu.

W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik ma obowiązek wykorzystać przysługujący mu urlop wypoczynkowy, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu. W takim przypadku wymiar udzielonego urlopu wypoczynkowego ustala się proporcjonalnie.

Idziemy nr 39 (625), 24 września 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest radcą prawnym

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter