19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zasiłek chorobowy

Ocena: 0
4120

Miesięczny zasiłek chorobowy wynosi 80 proc. podstawy wymiaru.

Fot. pixabay.com / CC0

Zasiłek chorobowy otrzyma osoba ubezpieczona niezdolna do pracy z powodu choroby, w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Zasiłek chorobowy przysługuje nie dłużej niż przez 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży – nie dłużej niż przez 270 dni. Prawo do zasiłku chorobowego uzyskuje ubezpieczony obowiązkowo po 30 dniach nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego oraz po 90 dniach nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli jest ubezpieczony dobrowolnie.

Do okresów ubezpieczenia chorobowego wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym lub bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego. Od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego zasiłek chorobowy przysługuje m.in., jeżeli niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy.

Miesięczny zasiłek chorobowy wynosi 80 proc. podstawy wymiaru. Za czas pobytu w szpitalu – 70 proc. podstawy wymiaru. Za czas pobytu w szpitalu od 15. do 33. dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym, w przypadku pracownika, który ukończył 50. rok życia, wynosi 80 proc. Sto procent podstawy wymiaru zasiłku przysługuje, gdy niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży, powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów albo jest spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy. Zasiłek chorobowy przysługuje za każdy dzień niezdolności, nie wyłączając dni wolnych od pracy.

Nie otrzyma zasiłku pracownik, który ma prawo do wynagrodzenia chorobowego, tj. za 33 dni niezdolności do pracy w roku kalendarzowym. Okres ten wlicza się do okresu zasiłkowego. Zasiłek chorobowy nie przysługuje również za okresy niezdolności do pracy przypadającej w czasie urlopu bezpłatnego oraz urlopu wychowawczego.

Zasiłek chorobowy przysługuje również osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego. Zasiłek otrzyma także osoba niezdolna do pracy, jeżeli niezdolność powstała nie później niż w ciągu trzech miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego – w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni.

Po ustaniu ubezpieczenia nie otrzyma zasiłku chorobowego osoba, która ma ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, kontynuuje działalność zarobkową, jest uprawniona do zasiłku dla bezrobotnych lub podlega obowiązkowo ubezpieczeniu społecznemu rolników.

 

Idziemy nr 25 (714), 23 czerwiec 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest radcą prawnym

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter