19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zasiłek przedłużony

Ocena: 0
667

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 25 czerwca dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców i opiekunów dzieci został przedłużony na kolejny okres.

fot.pixabay.com/CC0

Jest on związany z zapobieganiem i przeciwdziałaniem COVID-19 oraz jego zwalczaniem. Zatem od 29 czerwca do 12 lipca można nadal otrzymywać zasiłek.

Zasady przyznawania prawa do zasiłku i wzory dokumentów są takie same jak w poprzednich okresach. Dla przypomnienia: zasiłek przysługuje ubezpieczonym rodzicom, opiekunom dzieci do lat ośmiu. Mogą starać się o niego osoby, które sprawują osobistą opiekę nad dzieckiem, nawet jeżeli żłobek. przedszkole, szkoła czy klub dziecięcy są otwarte. Tak jak poprzednio zasiłek otrzymają również rodzice dzieci, którymi opiekowały się nianie i opiekunowie dzienni.

Prawo do zasiłku mają również rodzice i opiekunowie dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności (do ukończenia 16 lat), a także dzieci do lat 18, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, a w przypadku osób z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego – do ukończenia 24 lat. W przypadku niepełnosprawnych osób dorosłych warunkiem otrzymania zasiłku jest zamknięcie z powodu COVID-19 placówki, tj. szkoły, ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, ośrodka wsparcia, warsztatu terapii zajęciowej lub innej placówki pobytu dziennego o podobnym charakterze.

Do przyznania prawa do zasiłku opiekuńczego wystarczy, jak dotychczas, złożyć u swojego pracodawcy lub zleceniodawcy (płatnika składek) oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oświadczenie jest traktowane tak jak wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie bezpośrednio w ZUS. Oświadczenie można złożyć w dowolnym momencie u pracodawcy, jeżeli wypłaca on zasiłek, a w przypadku przedsiębiorców – w placówce ZUS, za pośrednictwem przesyłki pocztowej albo poprzez stronę internetową ZUS. Bez oświadczenia ani ZUS, ani zakład pracy nie wypłaci zasiłku.

Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeżeli drugi z rodziców może zapewnić dziecku opiekę, a także za okres pobierania wynagrodzenia, korzystania z urlopu bezpłatnego lub urlopu wychowawczego, tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności, za okres objęty zwolnieniem lekarskim, w czasie którego ubezpieczony pracował lub wykorzystywał zwolnienie niezgodnie z jego celem, co zostało stwierdzone w czasie kontroli.

Tak jak dotychczas zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na podstawie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Idziemy nr 28 (768), 12 lipca 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest radcą prawnym

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter