16 kwietnia
wtorek
Kseni, Cecylii, Bernardety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zmiany w uldze mieszkaniowej

Ocena: 0
769

Od 1 stycznia osoby, które sprzedają mieszkanie, będą mogą odliczyć w uldze podatkowej wydatki na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup zbywanej nieruchomości.

fot. pixabay.com

Koszty tego kredytu ustawodawca uznał za realizację celów mieszkaniowych.

Wydatki na realizację własnych celów mieszkaniowych obejmują także wydatki na spłatę kredytu (w tym odsetek) zaciągniętego w związku ze zbywaną nieruchomością lub prawem majątkowym, w tym także gdy wydatki te odpowiadają równowartości wydatków uwzględnionych w kosztach uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, które sfinansowane zostały tym kredytem.

Co do zasady podatnik, który zbywa nieruchomość przed upływem pięciu lat od jej nabycia, ma obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych. Wyjątek stanowi okoliczność, że środki te przeznaczy na realizację własnych celów mieszkaniowych, w ciągu trzech lat od zbycia nieruchomości.

Koszty związane z realizacją własnych celów mieszkaniowych to po pierwsze, nabycie budynku, lokalu mieszkalnego, gruntu lub prawa użytkowania wieczystego albo części lub udziału w tych obiektach lub prawie. Po drugie, nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w tym prawie. Po trzecie, spłata kredytu lub pożyczki albo odsetek od nich, jeśli były zaciągnięte przed uzyskaniem dochodu z odpłatnego zbycia na cele związane z nabyciem, adaptacją lub remontem budynków lub lokali mieszkaniowych albo ich części. Po czwarte, wydatki poniesione na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont, a także adaptację własnego budynku, jego części albo własnego lokalu mieszkalnego.

Najwięcej wątpliwości budziło przeznaczenie środków ze sprzedaży na spłatę kredytu mieszkaniowego zaciągniętego na zakup sprzedawanej nieruchomości. Organy podatkowe konsekwentnie stały na stanowisku, że kosztów tego kredytu nie można zaliczyć do wydatków na realizację własnych celów mieszkaniowych. Podobnie kształtowało się orzecznictwo sądów administracyjnych. Podatnikom nie udawało się przekonywać ani organów, ani sądów, że przecież warunkiem realizacji własnego celu mieszkaniowego jest spłata zaciągniętego kredytu, która często pozwala na zaciągnięcie kolejnego, na zakup nowej nieruchomości.

Wyjątek stanowiła sytuacja, gdy podatnik chciał korzystać z ulgi po raz pierwszy, tzn. nie korzystał z niej przy zakupie nieruchomości, którą sprzedawał. Jednak nawet i ta argumentacja nie przekonywała wszystkich. Część sądów uznawała, że podatnik i w tym przypadku nie może skorzystać z ulgi.

Prawo nie działa wstecz, dlatego zmiana przepisów nie obejmuje podatników, którzy nieruchomość zbyli przed 1 stycznia i spłacili stary kredyt. Niemniej mogą oni oczywiście powoływać się na tę zmianę i wykazywać, że przeznaczenie środków na spłatę starego kredytu umożliwiło im realizację własnego celu mieszkaniowego poprzez zakup innej nieruchomości.

Idziemy nr 01 (844), 02 stycznia 2022 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest radcą prawnym

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 kwietnia

Wtorek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem życia.
Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 30-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter