„Jak przeciwdziałać fałszowaniu historii Polski?” oraz „Wolność słowa” to tematy paneli, które odbędą się w ramach konferencji organizowanej przez Radio Warszawa jako część projektu „Radiowa interwencja”. Wydarzenie odbędzie się 01.10.2021r. w Mazowieckim Teatrze Muzycznym przy ul. Jagiellońskiej 26 (zapisy).
W czasie pierwszego panelu, który rozpocznie się o godz. 9.15 eksperci będą dyskutować „Jak przeciwdziałać fałszowaniu historii Polski?”. Prelegenci postarają odpowiedzieć na pytanie: Co rozumiemy pod pojęciem – „fałszerstwa” a co pod pojęciem „manipulacji”? Jakie są najbardziej znane przykłady fałszowania historii świata i Polski?, Jak są skuteczne metody walki z fałszerstwem historycznym? W jaki sposób można walczyć z manipulacją? Jakie można podjąć kroki prawne? Czy istnieje możliwość karania finansowego za udowodnione fałszerstwa historyczne?
Do udziału w rozmowie zostali zaproszeni:
- Jan Józef Kasprzyk – Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych
- prof. Czesław Kłak – Sędzia Trybunału Stanu
- Piotr Dmitrowicz – Dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego
- prof. Tadeusz Wolsza – Przewodniczący Kolegium IPN
- Marcin Bąk – historyk
W czasie drugiej części konferencji, która rozpocznie się o godz. 12 30 poruszone będą następujące tematy: definicja wolności, wolność słowa jako wartość, wolność jako zobowiązanie i zadanie, kto wyznacza granice wolności słowa, wpływ dziennikarzy, ludzi mediów na określenie granicy wolności słowa, przekraczanie granic wolności słowa i tego konsekwencje, okoliczności przekraczania granicy wolności słowa, bezkarność w sieci.
W dyskusji wezmą udział:
- prof. Monika Przybysz – Kierownik Katedry Public Relations i Komunikacji Marketingowej w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa UKSW.
- prof. Zbigniew Krysiak – Przewodniczący Rady Programowej Instytutu Myśli Schumana
- Łukasz Bernaciński – Dyrektor Centrum Analiz Legislacyjnych Ordo Iuris
- Wojciech Biedroń – Dziennikarz wPolityce.pl, Sieci i wPolsce.pl
- dr Piotr Kościński – Dziennikarz Tygodnika Idziemy
Przeczytaj także: 30. rocznica powstania Radia Warszawa