29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Kostka-ramię" to nie trik

Ocena: 0
1589

Co osiem minut ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu. W większości przypadków to udar niedokrwienny, a w 80 proc. przypadków można mu zapobiec. Nie tylko odpowiednią dietą, kontrolą poziomu cholesterolu czy regularnym zażywaniem ruchu.

Bo wśród czynników ryzyka tej choroby najważniejsze są nadciśnienie tętnicze i migotanie przedsionków.

Krajowy Konsultant ds. Hipertensjologii prof. Zbigniew Gaciong z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego twierdzi, że około 30 proc. ludzi umiera w pierwszym miesiącu od wystąpienia udaru, a co najmniej połowa tych, którzy go przeżyją, nie wraca już do pełnej sprawności i wymaga opieki innych. Dlatego tak ważna jest profilaktyka – podkreśla.

– Pacjenci często skarżą się na bóle łydek podczas chodzenia po płaskim terenie, mówią po prostu: żyły mnie bolą – zauważa prof. Waldemar Kostewicz, chirurg naczyniowy z II Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Onkologicznej szpitala w Warszawie Międzylesiu, prezes Polskiego Towarzystwa Lekarskiego i prezes Polskiego Towarzystwa Angiologicznego. Nie kojarzą tego z groźną chorobą naczyń obwodowych, wywołaną najczęściej miażdżycą. Pierwsze bóle łydek łatwo zlekceważyć, ale potem ból staje się coraz silniejszy. Choroba szybko postępuje u osób z cukrzycą i otyłością. Nieleczona Peripherial Arterial Disease (w skrócie PAD) może doprowadzić do ostrego niedokrwienia kończyny, a w skrajnych przypadkach do amputacji.

– Nie można lekceważyć bólu nóg u osób powyżej 55. roku życia, a nawet już po czterdziestce. Badanie tętna u tych osób powinno być obowiązkiem lekarza. Powinien być też oznaczony wskaźnik ABI – iloraz ciśnienia skurczowego mierzonego na stopie i ciśnienia skurczowego na ramieniu, wyznaczony u chorego leżącego – objaśnia prof. Kostewicz. To krótkie, trwające trzy minuty badanie, o którym jako pacjenci mało wiemy, może być sygnałem alarmowym. Taki pomiar wykonują przeważnie kardiolodzy i angiolodzy, ale powinien być standardem podczas okresowych badań ogólnych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.

Przeraża bowiem liczba amputacji w Polsce, których wykonuje się 10-12 tys. rocznie. Należymy do niechlubnej europejskiej czołówki, podobnie jak w śmiertelności pacjentów w wyniku udarów niedokrwiennych – ok. 30 tys. osób rocznie!

Ruszyła społeczna akcja profilaktyczna „Kostka-ramię. Stop udarom i amputacjom!”. Można zbadać się za darmo aparatem Doppler Ability, który określi wskaźnik „kostka-ramię” – pozwalający oszacować ryzyko chorób układu naczyniowego. To one mogą być przyczyną udaru niedokrwiennego mózgu lub niedokrwienia kończyn, co w skrajnych przypadkach kończy się amputacją.

Do końca grudnia jest szansa na wykonanie badanie w warszawskiej Klinice Flebologii przy ul. Wawelskiej 5 (wjazd od ul. Rokitnickiej), tel. 22 417 10 00. W programie pilotażowym od maja 2016 r. do końca czerwca przebadano ok. stu osób w Warszawie, Lublinie i Białymstoku. Żadna z nich nie miała prawidłowego wyniku! „Kostka-ramię” to nie piłkarski trik, chociaż mecze Euro w fazie zenitu.

Alicja Dołowska
fot. arch. akcji

Idziemy nr 28 (562), 10 lipca 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter