29 lutego
czwartek
Lecha, Lutoslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Niepodległa do Hymnu"

Ocena: 0
213

W ramach akcji "Niepodległa do Hymnu" Polacy w sobotnie południe śpiewali polski hymn.

Fot. PAP/Szymon Pulcyn - Kotyliony dla warszawiaków

W samo południe w ramach akcji „Niepodległa do hymnu” w blisko 1000 miejscach w Polsce i na świecie zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego.

Na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, w ramach Festiwalu Niepodległa, zaplanowane zostały m.in. koncerty na scenie muzycznej na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego, podczas których można było posłuchać duetu KARAŚ/ROGUCKI, Sary James, Baranovskiego, a także Kamila Bednarka. Z kolei na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych przygotowano atrakcje przygotowane dla dzieci; na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego chętni mogli uczyć się polskich tańców.

Fot. PAP/Marcin Obara - Festiwal "Niepodlegla" na Krakowskim Przedmieściu

W akcję "Niepodległa do hymnu" po raz kolejny włączył się m.in. zespół Teatru Wielkiego w Łodzi, w którego foyer odbył się koncert "Narodowe Śpiewanie". W jego programie znalazło się wiele pieśni patriotycznych. Wcześniej odbyła się próba odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego.

W południe, tak jak w wielu miejscach w Polsce i na świecie, pierwsze słowa hymnu "Jeszcze Polska nie zginęła" rozległy się w budynku Teatru Wielkiego w Łodzi i na placu Jana Henryka Dąbrowskiego przed operą.

Mieszkańcy Krakowa mogli wspólnie odśpiewać „Mazurka Dąbrowskiego” na Rynku Głównym. W samo południe hymn narodowy zabrzmiał z wieży kościoła Mariackiego. Tuż po nim hejnalista tradycyjnie odegrał na trąbce hejnał mariacki.

Hymn został odśpiewany także na świecie m.in. w Nowym Jorku, Rzymie, Toronto, Chicago, Paryżu.

Akcję "Niepodległa do Hymnu" zapoczątkowało Biuro "Niepodległa" w 2018 r. Do wspólnego śpiewania hymnu włączyły się szkoły, samorządy, organizacje pozarządowe, instytucje kultury i nieformalne stowarzyszenia.

W całym kraju odbywają się m.in. wydarzenia organizowane przez instytucje kultury prowadzone i współprowadzone przez MKiDN. Można wziąć udział w festiwalach, koncertach, spektaklach, wystawach, a także w rodzinnych piknikach czy warsztatach.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 lutego

Czwartek, II Tydzień Wielkiego Postu
Błogosławieni, którzy w sercu dobrym i szlachetnym zatrzymują słowo Boże
i wydają owoc dzięki swojej wytrwałości.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 16, 19-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter