25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Polacy podejmowali ryzyko utraty życia, broniąc wartości: Bóg, honor, Ojczyzna

Ocena: 0
1750

W obronie najwyższych wartości należy podejmować maksymalne ryzyko – podkreślił biskup polowy Wojska Polskiego, gen. brygady Józef Guzdek w wygłoszonej w sobotę homilii w katedrze polowej w Warszawie w 79. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

fot. Topory - Praca własna, CC BY 3.0, Link

– Polacy przyjęli nie tylko ewangeliczne przesłanie, że "należy odrzucać bierność i lęk", ale wielokrotnie wprowadzali je w czyn. Podejmowali ryzyko utraty życia i zdrowia, angażując się w obronę wartości wypisanych na wojskowych sztandarach: Bóg, honor, ojczyzna. Stawali w obronie wiary, ojczystej mowy i narodowych zwyczajów wbrew zakazom zaborców. Bronili swojego honoru i przekonań za cenę więzień, tortur i prześladowań. Przelewali krew w czasie wielu powstań i wojen oraz składali swoje życie na ołtarzu wolności ojczyzny – mówił w homilii podczas mszy świętej.

Nawiązując do 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej, biskup polowy podkreślił, że "polski żołnierz, jako jedyny w Europie, postawił tamę niemieckiemu i sowieckiemu barbarzyństwu". I dodał: "nie zraziliśmy się duchem Monachium. Na froncie niemieckim i wschodnim poległy tysiące polskich żołnierzy. Wielu zostało rannych i zabranych do niewoli. Zgięła także ludność cywilna, a Polska podniosła wielkie straty materialne".

Zdaniem biskupa Guzdka, przypomnienie dramatycznych wydarzeń z czasu II wojny światowej oraz pamięć i modlitwa za poległych i pomordowanych "są naszym podstawowym obowiązkiem". Ale to, jak zaznaczył, nie wystarczy. – Należy otoczyć troską mogiły poległych i zmarłych uczestników walk o wolność, rozsiane w Polsce i na terenach wielu krajów świata. Są one świadectwem walki "za wolność waszą i naszą" – mówił biskup Guzdek.

Dodał, że godne pochowały są starania lokalnych społeczności i stowarzyszeń, które konsekwentnie poszukują poległych obrońców z września 1939 roku oraz z czasu wojny i przenoszą ich doczesne szczątki na miejscowe cmentarze.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter