Dzieło Pomocy św. Ojca Pio zachęca biegaczy, by podczas startu w Półmaratonie Marzanny w Krakowie wsparli osoby doświadczające bezdomności. Każdy może się zgłosić do drużyny i pobiec w koszulce z hasłem: „Ulica dobra do biegania, nie do mieszkania”.
– Bardzo popularny wśród biegaczy Półmaraton Marzanny odbywa się w tym roku 24 marca – na początku wiosny, czyli w czasie, kiedy przestaje się aż tak zwracać uwagę na trudną sytuację osób doświadczających bezdomności – zauważa br. Grzegorz Marszałkowski OFMCap – dyrektor Dzieła Pomocy św. Ojca Pio i kapitan drużyny.
Celem udziału kapucyńskiej organizacji w biegu jest przypomnienie startującym, kibicom i przechodniom, że dla osób w kryzysie bezdomności koniec zimy nie kończy trudności i problemów. Dlatego już po raz 7 organizacja zachęca, by w ten sposób wyrazić swoją pamięć o ubogich.
– Bieganie jest dzisiaj bardzo popularne, a biegając po Krakowie, np. po Plantach trudno nie zauważyć naszych Braci i Sióstr Bezdomnych – twierdzi br. Marszałkowski. – I biegaczom, i wszystkim, którzy zauważą nasze koszulki będziemy mówić, że ulica nie jest dobrym miejscem do mieszkania – dodaje kapucyn.
Zarejestrowani na półmaraton lub na dziesięciokilometrowy bieg mogą zgłaszać do drużyny Dzieła Pomocy do 10 marca przez formularz online. Każdy z nich otrzyma specjalną koszulkę oraz upominek wykonany przez osoby bezdomne.
– Uważam, że bezdomność jest w Krakowie zauważalnym problemem i każda inicjatywa która w jakikolwiek sposób może pomóc osobom bezdomnym, lub uwrażliwić innych ludzi na potrzeby osób bezdomnych, jest warta wsparcia i propagowania – mówi Daniel Wilczkiewicz, który w tym roku wystartuje w barwach Dzieła Pomocy po raz pierwszy. Chęć udziału zgłosiło już 50 osób – w tym wolontariusze i pracownicy organizacji, bracia kapucyni, siostra nazaretanka oraz osoby, a także osoby, które o organizacji dowiedziały się na poprzednim starcie czy przez znajomych.
Dzieło Pomocy św. Ojca Pio to organizacja, która od 15 lat na co dzień towarzyszy osobom bezdomnym. W działających w Krakowie dwóch centrach pomocy osoby doświadczające bezdomności mogą otrzymać pomoc doraźną – w łaźni, pralni i garderobie, w świetlicy oraz przez pomoc socjalną, psychologiczną, duchową i aktywizację zawodową.