9 sierpnia
niedziela
Romana, Ryszarda, Edyty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Wigilia bez Granic"

Ocena: 4.6
506

Instytut Myśli Schumana zaprasza do wzięcia udziału w tegorocznej edycji akcji "Wigilia bez Granic", czyli zaproszenia po raz kolejny przebywających w naszym kraju cudzoziemców do zajęcia miejsca przy wigilijnym stole wśród polskich rodzin. Głównym celem projektu jest większa jakość asymilacji obcokrajowców w Polsce poprzez dokładniejsze poznanie polskiej kultury, tradycji i wiary chrześcijańskiej.

Fot. pixabay.com/CCO

"Wigilia bez Granic" to szansa na budowanie relacji między ludźmi z różnych krajów poprzez konkretne praktyczne spotkanie na Wigilii. Zazwyczaj pomoc cudzoziemcom czy solidaryzowanie się z nimi przybiera formę pustej i pozbawionej znaczenia deklaracji. Dlatego akcja stawia sobie za cel konkretne rezultaty, które na stałe polepszą kontakty między Polakami a cudzoziemcami. Jej pierwsza, bardzo udana edycja odbyła się w grudniu 2016 r. Wzięło w niej udział kilkaset polskich rodzin, a w kolejnych dwóch latach już kilka tysięcy, które z życzliwością i otwartością przyjęły cudzoziemców przy swoich wigilijnych stołach. Zagraniczni goście pochodzili m.in. z takich krajów jak Turcja, Indie, Chiny, Egipt czy Armenia.

Człowiekiem, który zainspirował nas do tego dzieła jest Robert Schuman, nazywany ojcem Zjednoczonej Europy, który całe życie poświęcił na wprowadzenie jedności, solidarności i pokoju między ludźmi. Jego główną ideą życiową było zbudowanie Europy na wartościach chrześcijańskich. Schuman był zdania, że wszystkie systemy społeczne, gospodarcze i kulturowe powinny opierać się na przyjaznych relacjach między ludźmi. Po II wojnie światowej, dominującymi emocjami wśród społeczeństw Europy były wrogość i nienawiść, natomiast Robert Schuman posiadał niesamowity dar usuwania barier i jednoczenia ludzi

- tłumaczy prof. Zbigniew Krysiak, prezes Instytutu Myśli Schumana, powody zainicjowania "Wigilii bez Granic".

Głównym założeniem projektu jest większa jakość asymilacji obcokrajowców w Polsce poprzez dokładniejsze poznanie - przy wigilijnym stole - polskiej kultury, tradycji i wiary chrześcijańskiej . To z kolei może przyczyniać się do tworzenia nowych relacji międzyludzkich.

W ramach akcji przewidziano też spotkania integracyjne przed samą Wigilią, na których rodziny goszczące mogą poznać się z wybranymi przez siebie gośćmi, a po Wigilii w ciągu roku proponuje się systematyczne spotkania Polaków z obcokrajowcami w tzw. Grupach Schumana.

W Polsce mieszka wielu cudzoziemców. Na naszych uczelniach studiuje ponad 70 tys. studentów ze 157 państw, a ponad 1 milion obcokrajowców to aktywni zawodowo pracownicy różnych firm w Polsce.

Zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w inicjatywie Wigilia bez Granic. Niech tradycyjne wolne miejsce i puste nakrycie przy wigilijnym stole w tym roku się zapełni. Zaprośmy naszych bliźnich przybyszów z innych krajów, aby ożywić naszą piękną tradycję

- apeluje do polskich rodzin Instytut Myśli Schumana.

Instytut Myśli Schumana jest fundacją założoną przez prof. Zbigniewa Krysiaka 13 kwietnia 2016 r. Fundacja ma na celu m.in. popularyzację myśli Roberta Schumana, propagowanie wartości chrześcijańskich w życiu publicznym, wspieranie działań społecznych związanych z rozwojem demokracji i społeczeństwa obywatelskiego w Polsce i Europie.

Szczegóły akcji i jak saie włączyć? Więcej na stronie "Wigilii bez granic"

 

 

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 9 sierpnia

Niedziela, XIX Tydzień zwykły
 «Odwagi! To Ja jestem, nie bójcie się!»
+ czytania liturgiczne (rok A, II): 1Krl 19,9a.11-13a; Ps 85,9ab.10-14; Rz 9,1-5; Mt 14,22-33
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ komentarz tygodnika Idziemy

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
Dziś: parafia św. Antoniego w Mińsku Mazowieckim

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter