30 maja
wtorek
Ferdynanda, Karola, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Zapal Światło Wolności" - akcja IPN ponownie upamiętni ofiary stanu wojennego

Ocena: 5
359

W związku z 41. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce IPN zaprasza do udziału w akcji społecznej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”. Zapalając 13 grudnia w oknie świecę, wyrażamy solidarność z ofiarami stanu wojennego. Można również zapalić wirtualną świecę na stronie swiatlowolnosci.ipn.gov.pl.

Fot. ipn.gov.pl

Kampania społeczna „Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. wykonały rzesze mieszkańców wolnego świata. Na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił papież Jan Paweł II. Do postawienia w oknach świec wezwał również prezydent USA Ronald Reagan, który w bożonarodzeniowym orędziu do narodu powiedział: „Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”.

Finał tegorocznej kampanii „Zapal Światło Wolności” nastąpi 13 grudnia o godz. 19.30 przy Krzyżu Papieskim na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

W ramach obchodów 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego IPN organizuje szereg inicjatyw w całym kraju.

Gdańsk: w dniach 12-13 grudnia Radio Gdańsk wyemituje cykl audycji powstałych na podstawie fragmentów autobiograficznej książki działaczki opozycji w PRL Ewy Kubasiewicz-Houée pt. „Bez prawa powrotu”.

Gdańsk: w Hotelu Scandic w Gdańsku 9 grudnia o godz. 17.00 odbędzie się dyskusja „Odsłony stanu wojennego” z udziałem dr hab. Sylwii Galij-Skarbińskiej (prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika) oraz prof. Wojciecha Polaka.

Katowice: 16 grudnia Oddział IPN w Katowicach organizuje uroczystości w 41. rocznicę pacyfikacji kopalni „Wujek”.

Rzeszów: w kinie „Zorza” 13 grudnia o godz. 18.00 odbędzie się bezpłatny pokaz filmu pt. „Żeby nie było śladów” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego, opowiadający historię zabójstwa Grzegorza Przemyka (Rzeszów, ul. 3 Maja 28).

Szczecin: w dniach 12-15 grudnia o godz. 10.00 IPN Oddział w Szczecinie zaprasza nauczycieli i młodzież szkół średnich do udziału w zajęciach edukacyjnych „Przystanek 13 grudnia”.

Warszawa: w Teatrze Polskim w Warszawie 13 grudnia o godz. 20.00 odbędzie się widowisko słowno-muzyczne pt. „Kryptonim »Jodła«”, przywołujące wspomnienia Polaków internowanych i pokrzywdzonych podczas stanu wojennego.

Więcej informacji na stronie IPN na stronie:

https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/174789,Zapal-Swiatlo-Wolnosci-kampania-spoleczna-Instytutu-Pamieci-Narodowej.html

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 31 maja

Środa, święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Błogosławiona jesteś, Panno Maryjo,
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 1, 39-56
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter