18 kwietnia
czwartek
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

11 listopada Festiwal Niepodległa "na mieście". "Polacy chcą wyjść z domu"

Ocena: 0
1920

11 listopada na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie odbędzie się Festiwal Niepodległa - zapowiedział w poniedziałek wiceminister kultury Jarosław Sellin. Chcemy zaoferować Polakom możliwość obchodzenia Święta Niepodległości, także w sposób bardziej edukacyjny i rozrywkowy - podkreślił.

fot. Pixabay, CC0

Sellin, który jest pełnomocnik rządu do spraw obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości, przypomniał na konferencji prasowej, że do 11 listopada pozostało dokładnie 34 dni. "Chcemy, żeby w przestrzeni tego salonu Warszawy, bo tak Krakowskie Przedmieście można przecież nazwać, była możliwość uczestniczenia w różnych wydarzeniach związanych ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Możliwość uczestniczenia całymi rodzinami, z grupami przyjaciół" - podkreślił wiceszef MKiDN.

Dodał, że Polacy sygnalizują, że "nie chcą świąt narodowych obchodzić tylko poprzez oglądanie najważniejszych wydarzeń w telewizji, ale chcą wyjść z domu, chcą w czymś uczestniczyć". "Wydaje nam się szczególnie ważne, żeby poza normalnymi, rutynowymi, pięknymi, na pewno rozbudowanymi z okazji 100-lecia obchodami państwowymi, zaoferować Polakom obchodzenie tego święta w formie bardziej edukacyjnej czy rozrywkowej, stąd festiwal, który będzie funkcjonował od godz. 13 aż do godz. 21" - poinformował wiceminister kultury.

Jak mówił, chodzi o to, żeby na Krakowskim Przedmieściu "w formie spacerowej, trochę takiej plenerowej, +konsumować+ polską piosenkę, kuchnię, modę z okresu międzywojennego; oglądać różnego rodzaju parady, słuchać muzyki, zobaczyć zabytkowe samochody, powozy konne. Trochę się cofnąć w czasie do tego, jak wyglądała Polska, Warszawa, Krakowskie Przedmieście w okresie międzywojennym".

"To jest oferta dla rodzin, dla Polaków, żeby w ten sposób też historię poznawać" - wskazał pełnomocnik ds. obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości.

W ramach festiwalu zaplanowano m.in. dwie trasy tematyczne - Białą i Czerwoną - poświęcone stuleciu odzyskania niepodległości Polski. Na trasie Białej będzie można znaleźć scenę muzyczną z utworami polskiej historii muzycznej ostatniego stulecia, przystanek poświęcony polskim tańcom czy przystanek z arcydziełami sztuki filmowej. Na tej trasie nie zabraknie też przystanku z atrakcjami dla dzieci czy specjałami kuchni polskiej. Dzięki wsparciu Kancelarii Prezydenta RP stworzony zostanie przystanek - Wystawa Orła Białego.

Na trasie Czerwonej przygotowano prezentacje dokonań sześciu ojców niepodległości Polski - Paderewskiego, Piłsudskiego, Dmowskiego, Witosa, Daszyńskiego oraz Korfantego, którzy będą mieli własne przystanki na Krakowskim Przedmieściu. Każda z takich lokalizacji będzie nawiązywała pośrednio do postaci, której będzie poświęcona. Jak oceniają organizatorzy, ciekawostką może być przystanek pod hotelem Bristol, w którym bywał Paderewski. "W jednej z sal hotelu grane będą utwory Paderewskiego - z transmisją na specjalnym telebimie hotelowym" - poinformowało Biuro Programu Niepodległa.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 kwietnia

Środa, III Tydzień wielkanocny
Każdy, kto wierzy w Syna Bożego, ma życie wieczne,
a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 35-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter