20 czerwca
czwartek
Diny, Bogny, Florentyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

15 października obchody Dnia Dziecka Utraconego w całym kraju

Ocena: 0
1642

Msze św. i modlitwy w intencji dzieci, ich symboliczne pochówki, wykłady psychoterapeutów oraz spotkania rodzin po stracie - składają się co roku na obchody Dnia Dziecka Utraconego, który przypada 15 października. Tego dnia mija symbolicznie 9 miesięcy od 1 stycznia, czyli dobiega okres ciąży.

fot. pasja1000, pixabay, domena publiczna

W 2016 r. zmarło ok. 1,5 tys. dzieci w wieku poniżej 1 roku życia, a prawie 1100 z nich umarło w ciągu pierwszego miesiąca od narodzin. W 2016 r. odnotowano również 41 946 poronień samoistnych. Dane pochodzą z opublikowanego w 2018r. sprawozdania Rady Ministrów z wykonywania oraz skutkach stosowania w 2016 roku ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.

***

Bielsko-Biała

14 października w parafii św. Józefa w Bielsku-Białej odbędzie się spotkanie nt. “Jak dostrzec wartość życia po śmierci dziecka?”. Poprowadzi je Angelika Felka – mama po stracie i autorka książki “Naznaczeni łaską. Jak dostrzec wartość życia po śmierci dziecka?”.

W ramach spotkania, które rozpocznie się o godz. 16 będzie modlitwa różańcowa za rodziców po stracie w kościele parafialnym, a o godz. 18 Msza św. w intencji osieroconych rodziców i dzieci zmarłych po narodzeniu.


Łochów

W diecezji drohiczyńskiej Msza św. w intencji dzieci, które odeszły odbędzie się w Kościele Niepokalanego Serca NMP w Łochowie 15 października o godz. 17.30. Wierni będą modlili się nie tylko za dzieci, które umarły w łonie matki, ale również te, które żyły kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt lat, a odchodząc zostawiły po sobie pustkę. Modlitwę organizuje Diakonia Życia Ruchu Światło-Życie Diecezji Drohiczyńskiej.


Ełk

W Ełku Msza św. w ramach obchodów Dnia Dziecka Utraconego odbędzie się w Katedrze św. Wojciecha Biskupa i Męczennika o godz. 16. Msza św. sprawowana w intencji rodziców, którzy doświadczyli straty swoich dzieci będzie połączona z pochówkiem dzieci utraconych, których Grób znajduje się na Cmentarzu Komunalnym nr 1.

Diecezja przypomina, że zgodnie z zarządzeniem Prezydenta Miasta Ełku, z dnia 1 lipca 2014 r. pochówki dzieci utraconych i pozostawionych w szpitalu odbywają się raz w roku i finansowane są ze środków budżetu miasta. Zbiorowy pochówek organizuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ełku.


Koszalin

W Koszalinie Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka 13 października o godz. 10.00 w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP będzie połączona z uroczystościami pogrzebowymi na Cmentarzu Komunalnym, które rozpoczną się o godz. 11.30 w kaplicy. Pochowane zostaną prochy 104 dzieci. Podczas 16. dotychczasowych pogrzebów dzieci utraconych, które pozostawiono w koszalińskim szpitalu, pochowano do tej pory 3123 dzieci.

W Koszalinie Msza św. w tej intencji sprawowana jest w każdy drugi czwartek miesiąca o godz. 18.00 w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (oo. franciszkanów).


Szczecinek

W Szczecinku w ramach obchodów Dnia Dziecka Utraconego odbędzie się 13 października 7. pogrzeb dzieci. O godz. 12 będzie Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka, a o godz. 13 odbędą się uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Komunalnym. Pochówek będzie miał charakter ekumeniczny. Do tej pory pochowano prochy 99 dzieci.

W kościele Mariackim w Szczecinku w każdy drugi wtorek miesiąca o godz. 18.00 sprawowana jest Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka, nie tylko w wyniku poronienia lub martwego urodzenia, ale także w wyniku choroby, wypadku, czy śmierci samobójczej.


Piła

Ósmy pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się 13 października w Pile. Msza św. o godz. 11.00 w parafii św. Jana Bosko. Następnie, po Eucharystii uroczystości pogrzebowe na cmentarzu przy Pomniku Dzieci Utraconych. Do tej pory w Pile pochowano ciała 126 dzieci utraconych. Pogrzeby te odbywają się dwa razy do roku na koszt gminy. To na mocy uchwały Rady Miasta z kwietnia 2013 roku. W pilskim szpitalu odnotowuje się około 190 poronień rocznie.

W Pile w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 12 w kościele pw. św. Józefa Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka.


Słupsk

Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka sprawowana będzie 13 października o godz. 11.00 w kościele pw. św. Faustyny, a po Eucharystii ok. godz. 12.10 odbędą się dalsze uroczystości pogrzebowe na Nowym Cmentarzu przy grobowcu Dzieci Utraconych. W Słupsku do tej pory odbyło się siedem pochówków, podczas których w sumie pochowano 354 dzieci. Podczas najbliższego pogrzebu pochowanych zostanie 67 dzieci.


Wałcz

Pierwszy raz zbiorowy pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się w Wałczu. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka sprawowana będzie 15 października (w Dzień Dziecka Utraconego) o godz. 13 w kościele pw. św. Mikołaja, a następnie o godz. 14 w kaplicy cmentarnej na Dolnym Mieście rozpocznie się dalsza część uroczystości pogrzebowych, które będą miały charakter ekumeniczny. Pochowanych zostanie około 70 dzieci.

Pogrzeby te odbywać się będą dwa razy w roku na koszt gminy: 25 marca w Dzień Świętości Życia oraz 15 października w Dzień Dziecka Utraconego.


Darłów

W Darłowie 14 października odbędą się obchody Dnia Dziecka Utraconego. Msza św. o godz. 12 sprawowana będzie w kościele Mariackim, a po Eucharystii na rynku zostaną wypuszczone balony. Na nich można wypisać imiona swoich dzieci utraconych. Fundacja „Morze Miłości” nadal zbiera pieniądze na budowę Pomnika Dzieci Utraconych w Darłowie.
W Darłowie w każdą drugą środę miesiąca w kościele oo. franciszkanów sprawowana jest Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka.


Łomża

W diecezji łomżyńskiej pogrzeby dzieci zmarłych przed narodzinami odbędą się 13 października w Grajewie w parafii MB NP., w Kolnie w parafii Chrystusa Króla Wszechświata, w Łomży w parafii Bożego Ciała, w Ostrołęce w parafii Nawiedzenia NMP, w Ostrowi Mazowieckiej w parafii Wniebowzięcia NMP i w Zambrowie w parafii pw. Ducha Świętego, a 15 października w Wyszkowie w parafii pw. św. Wojciecha.

Na uroczystość zaproszeni są wszyscy dotknięci stratą oraz ci, którzy chcą pożegnać zmarłe przed narodzeniem dzieci.


Skarżysko-Kamienna

W Skarżysko-Kamiennej dzieci utracone będzie można pożegnać w 15 października w Sanktuarium MB Ostrobramskiej. O 14:30 odbędzie się tam spotkanie i Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka.


Radom

Z kolei w Radomiu Msza św. w Dniu Dziecka Utraconego odbędzie się w kościele pw. Świętej Rodziny o godz. 18. Następnie będzie modlitwa różańcowa przy pomniku Maryi Matki Życia.


Szczecin

13 października o godz. 15 w Szczecinie odbędzie się pogrzeby dzieci zmarłych przed narodzinami, których ciała nie zostały odebrane ze szpitali, bądź rodzice pozostawili je tam świadomie, aby zostały pochowane w przeznaczonym do tego Grobowcu Dzieci Utraconych na Cmentarzu Zachodnim. Po godz. 19 będzie spotkanie dla rodziców po stracie w siedzibie Poradni Donum Vitae.

Z kolei 14 października przy Pomniku Dzieci Utraconych na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie o godz. 15 będzie Koronka do Bożego Miłosierdzia w intencji rodziców.


Częstochowa

W Częstochowie 15 października w Sanktuarium św. Józefa o 17:30 będzie różaniec w intencji rodziców po stracie, a o godz. 18 Msza św. Po Eucharysti odbędzie się prelekcja "Non omnis moriar… Co warto ocalić?", którą wygłosi s. Ewa – Joanna Jędrzejak, Prezes Fundacji Ewangelium Vitae. Spotkanie zakończy się adoracją, podczas której, rodzice będą mogli zapalićprzy ołtarzu światełko pamięci.


Radomsko

W Radomsku w Kościele św. Ojca Pio będzie Msza św. o godz. 17, po której wierni zmówią różaniec w intencji Dzieci Utraconych i ich rodziców, a następnie modlitwa przy pomniku Dziecka Utraconego.


Wieluń

W Wieluniu do modlitwy za Dzieci Utracone i ich rodziców zapraszają do klasztoru siostry Bernardynki. O godz. 18 będzie Eucharystia, a przed nią modlitwa różańcowa. Później swoje świadectwa wygłoszą rodzice po stracie dziecka. Spotkanie zakończy się adoracją.

Patronat honorowy nad Dniem Dziecka Utraconego w archidiecezji częstochowskiej objął abp Wacław Depo.


Lublin

Już po raz X w Lublinie 15 października będzie obchodzony Dzień Dziecka Utraconego. Rozpocznie się Mszą św. o godz. 18 w Kościele p.w. bł. Piotra Jerzego Frassatiego w intencji wszystkich zmarłych dzieci bez względu na okoliczności śmierci. Po Mszy św. spotkanie dla rodziców oraz możliwość zapoznania się z działaniami Grupy Rodziców Po Stracie Dziecka w Lublinie.


Bydgoszcz

14 października w Bydgoszczy Msza św. w ramach Dnia Dziecka Utraconego odbędzie się w Szpitalu im. J. Biziela o godz. 10. Z kolei o godz. 15 będzie wspomnienie dzieci zmarłych przed urodzeniem przy Grobie Dziecka Utraconego na cmentarzu komunalnym przy ul. Wiślanej.

Z kolei 15 października w kościół p.w. Świętej Jadwigi Królowej będzie różaniec oraz Msza św. za zmarłe dzieci oraz ich rodziny.


Tarnów

Komitet Budowy Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych informuje, że pochówek dzieci martwo urodzonych, pozostawionych w tarnowskich szpitalach odbędzie się 14 października. O godz. 15 będzie Msza św. w intencji rodziców, którzy doświadczyli śmierci dziecka. Mogą oni na karteczkach napisać imiona swoich utraconych dzieci, które będą później odczytane przed pochówkiem. Do udziału zaproszeni są przedstawiciele różnych związków wyznaniowych działających w Tarnowie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 czerwca

Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli.

Dziś w Kościele: środa XI tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Romualda, opata
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 2 Kor 9,6-11; Ps 112 (111),1b-2.3-4.9; Mt 6,1-6.16-18.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)