19 lipca
piątek
Wincentego, Wodzislawa, Marcina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

250 tys. ubogich na świecie na świątecznych obiadach Wspólnoty Sant'Egidio

Ocena: 0
423

Ponad ćwierć miliona ubogich na całym świecie zaproszono na obiady w dzień Bożego Narodzenia zaoferowane przez rzymską dobroczynną Wspólnotę Sant'Egidio. Posiłki takie przygotuje się także w Polsce.

fot. pixabay.com

Wspólnota Sant'Egidio poinformowała, że 50 tys. osób zje świąteczne posiłki w stu włoskich miastach. 200 tys. biednych zaproszono zaś na obiady w 70 krajach na wszystkich kontynentach; wszędzie tam, gdzie działa ta organizacja.

W Rzymie uroczysty posiłek odbędzie się w bazylice Matki Bożej na Zatybrzu, gdzie działa wspólnota.

"Bazylika Santa Maria in Trastevere to miejsce, do którego 25 grudnia 1982 roku zaprosiliśmy po raz pierwszy małą grupę osób bezdomnych i starszych" – przypomniała organizacja w przedświątecznym komunikacie.

Podkreśliła następnie: "Z Zatybrza, z tej samej bazyliki, wystosujemy mocne orędzie pokoju i solidarności w czasach pojawiania się nowych podziałów, w których zbyt wielu ubogich wciąż jest ofiarami obojętności".

Na Wigilię wspólnota zapowiedziała zaś "wędrowną wieczerzę", która zostanie zaserwowana w Rzymie na stacjach kolejowych i w innych miejscach, gdzie bezdomni znajdują schronienie.

W drugi dzień Świąt uroczysty obiad odbędzie się w więzieniu Regina Coeli w Wiecznym Mieście.

W Europie świąteczne obiady zorganizowane zostaną w Hiszpanii, Niemczech, Rosji, Austrii, na Węgrzech, Francji, w Polsce, Portugalii, na Ukrainie i w Belgii.

W tym roku wspólnota prowadziła kampanię pod hasłem "Podczas Bożego Narodzenia dodaj jedno miejsce przy stole". W jej ramach zbierano datki w wysokości dwóch i pięciu euro na sfinansowanie świątecznych posiłków dla potrzebujących.

Wspólnota Świętego Idziego powstała w Wiecznym Mieście w 1968 roku. Ten ruch świeckich nazywany jest też "małym ONZ– em nad Tybrem" z racji swego zaangażowania na rzecz pokoju.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 lipca

Piątek, XV Tydzień zwykły
Moje owce słuchają mego głosu,
Ja znam je, a one idą za Mną.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 12, 1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Anny 17-25 lipcaNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter