19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

34. rocznica generalnego strajku na Podbeskidziu

Ocena: 0
1732
Medal „Zasłużonego dla NSZZ Solidarność” otrzymał biskup senior Tadeusz Rakoczy podczas obchodów 34. rocznicy zwycięskiego zakończenia strajku generalnego podbeskidzkiej "Solidarności", które odbyły się 7 lutego w Żywcu.
20150208 20:45
rk / Bielsko-Biała (KAI), mz

Obok emerytowanego ordynariusza bielsko-żywieckiego tytuły te otrzymali także zasłużony kapelan „Solidarności” i diecezjalny duszpasterz ludzi pracy, ks. prałat Zbigniew Powada, oraz wieloletni szef podbeskidzkiej „Solidarności”, senator, wicemarszałek senatu RP Marcin Tyrna.

Uroczyste spotkanie dawnych i obecnych działaczy związkowych podbeskidzkiej „Solidarności” odbyło się w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Żywcu. Obok biskupa seniora Tadeusza Rakoczego uczestniczyli w nim także m.in. przewodniczący Komisji Krajowej Piotr Duda oraz poseł RP Stanisław Szwed.

Artur Kasprzykowski z katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w okolicznościowym wykładzie przypomniał, że strajk generalny był największym w Polsce, czysto politycznym, zakończonym sukcesem protestem „Solidarności” między wrześniem 1980 i grudniem 1981 r. Zaznaczył także, że był to pierwszy przypadek od czasu powstania „Solidarności” tak jednoznacznego włączenia się hierarchów w społeczny spór i mediację.

Biskup Rakoczy, któremu wręczono, nadany przez Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność”, tytuł „Zasłużonego dla NSZZ Solidarność” nawiązując do wydarzeń historycznych, zaznaczył, że strajk sprzed ponad trzech dekad był zwycięstwem siły i społecznej determinacji ludzi. Duchowny zachęcał do refleksji nad tym, co polskie społeczeństwo zrobiło z uzyskanym darem wolności. Biskup podkreślił, że największą cenę za przemiany społeczne po 1989 roku zapłacili ludzie pracy.

Podczas uroczystości wręczono także tytuły „Zasłużonego dla Podbeskidzkiej Solidarności”. Wśród wyróżnionych był m.in. ks. prof. Tadeusz Borutka.Wręczony został również tytuł „Związkowca Roku” dla Piotra Górnego. W części artystycznej wystąpił zespół Grojcowianie.

Tomasz Terteka, rzecznik prasowy żywieckiego magistratu, podkreślił, że zorganizowanie obchodów rocznicowych w Żywcu to duże wyróżnienie dla miasta. – Należy pamiętać, że w tym największym strajku politycznym brały czynnie żywieckie zakłady na czele z Ponarem – dodał.

Przełomowym momentem strajku sprzed 34 lat była decyzja prymasa Stefana Wyszyńskiego, który skierował do Bielska-Białej z misją mediacyjną ówczesnego sekretarza episkopatu Polski bp. Bronisława Dąbrowskiego oraz biskupów pomocniczych diecezji katowickiej: Janusza Zimniaka i Czesława Domina. Przyjęli oni na siebie rolę gwarantów porozumienia, podpisanego 6 lutego 1981 r.

W listopadzie 1980 przedstawiciele zakładowych komitetów założycielskich „Solidarności” z Regionu Podbeskidzie oskarżyli osoby zajmujące kluczowe stanowiska w administracji wojewódzkiej i miejskiej, działaczy partyjnych oraz komendantów MO o wykorzystywanie stanowisk do czerpania korzyści materialnych. Wśród oskarżonych znaleźli się m.in. I sekretarz KW PZPR, wojewoda oraz prezydent Bielska-Białej. Choć specjalna komisja WRN potwierdziła większość zarzutów, władze państwowe nie wyciągnęły wobec winnych konsekwencji. 26 stycznia 1981 roku w zakładach wojewódzka bielskiego odbył się godzinny strajk ostrzegawczy, a następnego dnia rozpoczął się bezterminowy strajk generalny.

Międzyzakładowy Komitet Strajkowy z siedzibą w bielskich zakładach „Bewelana” tworzyło 107 osób, które reprezentowały ponad 200 tys. strajkujących z kilkuset zakładów Bielska-Białej i całego województwa bielskiego. Niektórzy działacze „Solidarności” nie wierzyli, że związkowcom z Podbeskidzia uda się cokolwiek wywalczyć. Do stolicy Podbeskidzia przyjechali wtedy znani działacze i próbowali namawiać, żeby zakończyć akcję protestacyjną. Po dziesięciu dniach strajk zakończył się sukcesem. Ze stanowisk zostali odwołani sekretarze partii, wojewoda i jego zastępcy, prezydent miasta oraz komendanci milicji.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter