29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

45 lat ośrodka Jeevodaya

Ocena: 0
1651
W obchodzony w ostatnią niedzielę stycznia Światowy Dzień Chorych na Trąd ks. Feliks Folejewski przewodniczył w katedrze warszawsko-praskiej Mszy świętej w intencji chorych i ich opiekunów oraz wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób starają się nieść im pomoc i wsparcie.
20150126 10:06
Jacek Kalinowski, mz
fot. Jacek Kalinowski/Idziemy
 
Jak czytamy na stronie internetowej Jeevodaya.org, Światowy Dzień Chorych na Trąd jest okazją do przypomnienia światu, jak niewiele potrzeba, by ich wyleczyć i zatrzymać dalszy rozwój tej okaleczającej choroby zakaźnej. Chociaż od pół wieku istnieją skuteczne leki na chorobę Hansena, nadal co roku zapada na nią 250 tys. osób – ponad połowa w Indiach. Jedni tracą władzę w rękach i w nogach, inni wzrok, a wszyscy – poczucie własnej wartości i przydatności społecznej.

Od pokoleń chorym pomagają chrześcijanie naśladujący swojego Nauczyciela, który nie bał się dotknąć człowieka trędowatego. W 1969 r. ośrodek dla ludzi trędowatych założył w najbiedniejszej części Indii pallotyn i lekarz ks. Adam Wiśniewski SAC. Funkcjonuje on do dziś i otacza opieką kilkadziesiąt tysięcy trędowatych oraz ich dzieci. Pracuje w nim lekarka dr Helena Pyz, a pomoc umożliwiającą jej pracę otrzymuje od polskich ofiarodawców za pośrednictwem Sekretariatu Misyjnego Jeevodaya.

W homilii ks. Folejewski omówił chorobę jako trąd ciała, ale też podkreślił rodzaj choroby duszy, którą nazwał trądem grzechu. Wszyscy jesteśmy trędowaci i potrzebujemy oczyszczenia, uzdrowienia.

Bezczynność, narzekanie na zło i cierpienie nie rozprasza biedy ludzkiej. Trzeba zapalić światło miłości. Człowiek, który przyjął Bożą Miłość do swego serca, wyciąga ręce, aby śpieszyć z pomocą cierpiącym. Jeżeli nie wyciąga rąk, nie umie kochać, jest bieda – mówił ks. Folejewski.

Likwidacja cierpienia przy pomocy techniki, przy pomocy różnych zarządzeń, to jest echo cywilizacji śmierci. Cierpienie można pokonać tylko, tak jak Chrystus na Krzyżu – większą miłością – podkreślił kaznodzieja.

Po nabożeństwie w podziemiach katedry kierownik Sekretariatu Misyjnego Jeevodaya Anna Sułkowska przedstawiła prezentację o jego historii i współczesności oraz projektach planowanych w najbliższym czasie. Szczególne uznanie budzi projekt Sneha – ratowanie zdrowia 9-letniej dziewczynki.

Atrakcją spotkania były indyjska herbata i inne przysmaki regionu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter