29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

9 IV 1251: Poległ Henryk II Pobożny

Ocena: 0
1865
Henryk, oddając życie za powierzony jego władzy lud, równocześnie oddawał je za wiarę Chrystusową. To był znamienny rys jego pobożności, którą ówczesne pokolenia dostrzegały i zachowały jako przydomek – mówił o księciu Henryku II w Legnicy 2 czerwca 1997 r. Jan Paweł II. Poległy 9 kwietnia 1241 r. w bitwie pod Legnicą Henryk II Pobożny, książę śląski, wielkopolski i krakowski, był trzecim synem księcia Henryka I Brodatego i św. Jadwigi Śląskiej i – po śmierci braci Bolesława i Konrada – jedynym dziedzicem Dolnego Śląska. Wraz z ojcem uczestniczył w wyprawach wojennych, m.in. przeciw Prusom (1233-1234). Bronił przed najazdem niemieckim ziemię lubuską. Krzewił życie religijne na Śląsku, m.in. z żoną Anną sprowadził z Czech do Wrocławia franciszkanów, fundował świątynie i klasztory. Popierał rozwój miast, a za jego panowania liczba mieszkańców Wrocławia wzrosła do 15 tys., Legnicy zaś do 10 tys.

Po śmierci ojca objął władzę w całym ówczesnym państwie polskim. Przystąpił do koalicji papieskiej Grzegorza IX przeciwko ekskomunikowanemu cesarzowi Fryderykowi II, który nie tylko podarował swemu synowi Enzii będącą lennem papieskim Sardynię, ale nawet uniemożliwił zwołanie soboru i głosił herezje.

Zimą 1241 r. licząca 10 tys. jeźdźców armia Tatarów wyruszyła na Polskę. Jako pierwszy padł zaciekle broniony przez Polaków Sandomierz, gdzie napastnicy wymordowali niemal wszystkich mieszkańców. W następnych miesiącach doszło do przegranej przez Polaków bitwy pod Chmielnikiem, a niedługo potem upadł Kraków. Przerażenie było wielkie, ginęły tysiące ludzi. Rozzuchwaleni napastnicy wyruszyli na Wrocław, który spalili (ocalał jedynie Ostrów), a następnie poszli w kierunku Legnicy. Tam czekał na nich książę Henryk II. Wspomagali go rycerze śląscy i wielkopolscy, którzy połączyli siły z Krzyżakami, joannitami i templariuszami.

Ciężko ranny w bitwie książę próbował wyrwać się z pola bitwy, ale został ścięty. Jego głowę – zatkniętą na lancy – Tatarzy zaczęli obwozić jak zwycięskie trofeum. Dziś podkreśla się, że bitwa pod Legnicą była bitwą w obronie chrześcijańskiej Europy. Zdaniem zmarłego dwa lata temu historyka-mediewisty prof. Gerarda Labudy, Henryk II Pobożny powinien być ogłoszony męczennikiem za wiarę.

Jak mówi podanie, identyfikacji zwłok – były bez głowy i bez szat – dokonała jego małżonka Anna. Poznała je po szóstym palcu u nogi. Niektóre źródła podają, że była to nie małżonka, ale sama św. Jadwiga. Scena znalezienia Henryka przedstawiona jest w kościele w Legnickim Polu.

W bulli kanonizacyjnej św. Jadwigi Śląskiej podano słowa, jakie wypowiedziała na wiadomość o śmierci syna Henryka II: „Dziękuję Tobie, Panie, że byłeś tak dobry dla mnie i dałeś mi takiego syna, który jak dobre dziecko, za życia zawsze mnie kochał, szanował i nigdy w żaden sposób nie zasmucił. Choć bardzo by mnie cieszyło, gdyby nadal żył, to jednak mam większą radość z tego i przeżywam ją razem nim, że on przez bohaterską śmierć mógł zjednoczyć się ze swoim Zbawicielem. Pokornie polecam Ci jego duszę”.

Po śmierci księcia Henryka II rozpadła się tzw. monarchia Henryków Śląskich, a Śląsk uległ podziałom między synów księcia.

W 2001 r., w 760. rocznicę bitwy, przed rezydencją biskupią w Legnicy i miejscowym seminarium duchownym poświęcony został obelisk zakończony krzyżem. Na cokole pomnika przedstawione są postaci św. Jadwigi, Henryka Pobożnego i jego małżonki Anny.


Wojciech Świątkiewicz

Idziemy nr 14 (395), 7 kwietnia 2013 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter