31 marca
wtorek
Beniamina, Dobromierza, Leonarda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

A ty, kochanie, jak masz na imię?

Ocena: 0
1116

Była osobą nietuzinkową, wielobarwną i po prostu piękną. Czy sprawił to dodatkowy, nadprogramowy chromosom, którego większość z nas nie ma? Czy też po prostu była sobą, jedyną i niepowtarzalną?

Nie lubiła, gdy mówiło się o niej Maria. Była Marysią, i już. Dziewczynką Marysią, która, mimo swojego dojrzałego wieku, raczej nie za bardzo chciała być dorosłą Marią. W rzadkich przypadkach bywała też, jak mówiła, Święcicką Marysią. Była sobą, jak każdy z nas. I jak każda osoba z zespołem Downa.

Marysia miała szczęście. Pojawiła się w bardzo wierzącej rodzinie, która przyjęła ją z odpowiedzialnością i miłością. A może to rodzina miała szczęście, że pojawiła się Marysia? Całkowicie przemieniła jej życie. Rodzice lekarze, czterech starszych braci. I w końcu ona, wyczekana córka, siostra. A wraz z nią w rodzinie zagościł też zespół. Zresztą zespół, którego ona sama zdawała się nie uwzględniać w swoim codziennym życiu. „Ja nie mam żadnego Downa” – mawiała. Nie uważała się też za osobę inną niż jej otoczenie.

Rodzina Marysi często przytacza scenę sprzed kilku lat, która miała miejsce na sprawie spadkowej po śmierci ukochanego Tatusia. Pani sędzia wielokrotnie powtarzała formułę: „pani Maria, jako osoba upośledzona”. W pewnym momencie Marysia zapytała, jak to miała w zwyczaju: „A ty, kochanie, jak masz na imię?”. „Małgorzata” – odpowiedziała pani sędzia. Na to Marysia podeszła do niej, pogłaskała po głowie i powiedziała: „Oj, Małgosiu, jakie ty głupstwa gadasz. Ja nie jestem żadna osoba upośledzona, tylko normalna dziewczynka Marysia”.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 12/13 (752/753), 22 marca 2020 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 31 marca 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 31 marca


Tam, gdzie Ja idę, wy pójść nie możecie.

Dziś w Kościele: Wtorek, V Tydzień Wielkiego Postu
Czytania liturgiczne (rok A, II): Lb 21,4-9; Ps 102,2-3.16-21; J 8,21-30
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Wielkopostne Kościoły Stacyjne
31 marca –  Parafia Najczystszego Serca Maryi (ul. Chłopickiego 2, DW-P)
+ "Ziarna Słowa" Jana Pawła II

E-WYDANIE

Tygodnik Idziemy dostępny w e-wydaniu!
Zachęcamy także do prenumeraty wydań drukowanych.

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter