19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Aborcja w Irlandii

Ocena: 0
2201
Nowe proaborcyjne prawo w Irlandii nie służy, wbrew deklaracjom, ratowaniu życia matki, ale zobojętnieniu Irlandczyków na zabijanie dzieci – uważa ks. Jacques Suaudeau, wieloletni dyrektor sekcji naukowej Papieskiej Akademii Życia. Wskazuje on, że gdyby ustawodawcy chodziło jedynie o ratowanie życia matki, to prawo byłoby bardziej restrykcyjne, postawiłoby normalny w takiej sytuacji wymóg konsultacji z trzema lekarzami.

– Sam byłem lekarzem i wiem, że takich decyzji nie podejmuje się w pojedynkę. Irlandia to nie Indie czy Algieria. Konsultacje z kilkoma lekarzami są tam czymś łatwo dostępnym. A współczesna medycyna coraz częściej pozwala na uratowanie życia zarówno matki, jak i dziecka, na przykład przez wywołanie wczesnego porodu – zauważa watykański naukowiec. W jego przekonaniu prawdziwym motywem nowego prawa jest wola zaszczepienia w Irlandii proaborcyjnej mentalności. Stoją za tym wielkie interesy przemysłu aborcyjnego.

Irlandzki parlament przyjął 11 lipca wieczorem ustawę zezwalającą na aborcję, gdy ciąża zagraża życiu matki. Z praktycznego punku widzenia ustawa ta była zbyteczna, bo i przy dotychczasowym, jednoznacznie antyaborcyjnym ustawodawstwie kobieta mogła liczyć na wszelką niezbędną terapię, nawet gdyby zagrażało to życiu dziecka. Jego śmierć nigdy nie była jednak czymś zamierzonym, a jedynie niechcianym skutkiem ubocznym. Natomiast obecna decyzja parlamentu po raz pierwszy w historii Irlandii dopuszcza możliwość aborcji, czyli świadomego zabicia nienarodzonego dziecka.

Irlandzki Kościół przyjął tę decyzję z nieukrywanym rozgoryczeniem, tym bardziej, że parlamentarzystom odebrano prawo do głosowania zgodnie z własnym sumieniem. Premier Enda Kenny zarządził bowiem partyjną dyscyplinę.

– Naszą największą troską jest obrona życia i pod tym względem nic się nie zmieni – powiedział bp Brendan Leahy. – Wielu polityków wskazuje na niezgodność tego prawa z irlandzką konstytucją. Wszyscy są ciekawi, co z tego wyniknie – wskazał ordynariusz Limerick.

 Idziemy nr 29 (410), 21 lipca 2013 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter