28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Głódź do Żołnierzy Niezłomnych

Ocena: 0
2655

Daliście świadectwo w tragicznym okresie dla Polski, kiedy chciano się dobrać do duszy narodu - mówił dziś na Jasnej Górze abp Sławoj Leszek Głódź do kombatantów podziemia antykomunistycznego.

fot. pixabay.com

Z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych metropolita gdański przewodniczył Mszy św. podczas pierwszej wspólnej pielgrzymki Żołnierzy Niezłomnych z różnych środowisk. Hierarcha zaapelował w homilii o pamięć i modlitwę za tych, którzy ochronili duszę narodu. Po Mszy odsłonięto tablicę upamiętniającą ich zmagania o wolność.

Abp Głódź nazwał kombatantów zbrojnego podziemia antykomunistycznego szczególnymi synami polskiego narodu, twórcami tej karty historii, która – jak powiedział – „po latach niebytu i swoistej atrofii pamięci powraca na scenę polskiego życia i budzi szacunek i podziw zwłaszcza młodego pokolenia nieskażonego jeszcze i niezaczadzonego”. 

– Mieliście zniknąć na zawsze; z życia, z wojska, z historii – mówił kaznodzieja. – Można zapytać co znaczy słowo „rehabilitacja”, skoro nie można przywrócić ani zdrowia, a co więcej, życia tylu. Modlimy się więc w intencji towarzyszy waszych zmagań o niepodległą, podległych, straconych, zamęczonych, skrytobójczo zamordowanych, zmarłych na przestrzeni lat. Modlitwa pamięci, wdzięczności nadziei” – zachęcał metropolita gdański.

Duchowny nazwał służbę żołnierzy podziemia antykomunistycznego służbą prawdzie o polskiej tożsamości, historycznej drodze narodu, jego tradycji, kulturze i wierze. – I przyszło wam o tej wierności prawdzie dać świadectwo, w tragicznym okresie dla Polski, kiedy chciano się dobrać do duszy narodu – mówił do zebranych kombatantów abp Głódź.

Kaznodzieja zwrócił uwagę na heroiczną walkę młodych Polaków o duszę narodu, którą chciał zawłaszczyć sowiecki reżim, wobec zdecydowanego milczenia świata. – A dziś jesteśmy wolni wśród wolnych i równi wśród równych (…) Od początku określano was pogardliwie bandami reakcyjnego podziemia. Żołnierze! Nie jesteśmy żadna bandą, jak nas nazywają zdrajcy i wyrodni synowie naszej Ojczyzny. My jesteśmy z miast i wiosek polskich, my walczymy o świętą sprawę, o wolną, niezależna, sprawiedliwą i prawdziwie demokratyczna Polskę – to wasza odpowiedź na te oskarżenia, to wasza deklaracja, klarowna i jasna – mówił metropolita gdański. 

Hierarcha zauważył, że żołnierze antykomunistycznego podziemia, są tymi, którzy doznawali nie tylko mroku przesłuchań, tortur, więziennej izolacji, ale także tego szczególnego – mroku zacierania śladów. Tajne nocne pochówki pozbawione jakiegokolwiek szacunku do ludzkiego ciała to była norma Żołnierzy Niezłomnych – przypomniał kaznodzieja. 

Kolejny mrok – wyliczał abp Głódź – to mrok niewiedzy, o losach, tych, którzy przepadli bez wieści. 
Hierarcha apelował o pełną szacunku pamięć o tych, którzy chronili duszę narodu. Zdaniem arcybiskupa i dziś wracają ataki rodem z komunistycznej propagandy, czego przykładem jest wciąż powracające określanie powojennych lat mianem „wojny domowej”. – A cóż to za wojna, kiedy naprzeciw polskim antykomunistycznym niepodległościowym patriotom staje potęga Oddziału Bezpieczeństwa Związku Sowieckiego i regularne oddziały Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i wojska – pytał kaznodzieja.

Apelował o oddawanie należnego szacunku i czci bohaterom walk o wolność w narodowym Panteonie. – My winniśmy im przynajmniej pamięć – wzywał metropolita gdański. – Jesteście kolejnym ogniwem polskich zrywów, podejmowanych w celu ratowania wiary i wolności. Z wdzięcznością, dumą, szacunkiem, żeście drodzy bracia w tej godzinie waszej próby nie zziębili wiary i żeście podjęli walkę z jastrzębiem komunizmu – dziękował zebranym na Jasnej Górze kombatantom podziemia antykomunistycznego zbrojnego abp Sławoj Leszek Głódź.

Po Mszy św. metropolita gdański odsłonił i poświęcił specjalną tablicę. Widnieje na niej napis: "Żołnierzom Niezłomnym, którzy stanęli do walki o wolną Polskę przeciwko komunistycznemu zniewoleniu, poległym w walkach, zakatowanym podczas śledztw, zamordowanym w wyniku zbrodni sądowych, długoletnim więźniom i represjonowanym". 

W ramach Pierwszej Pielgrzymki Żołnierzy Niezłomnych odbędzie się także panel dyskusyjny z udziałem historyków i reżysera filmu "Wyklęty" Konrada Łęckiego. 

Pomysł na upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych na Jasnej Górze został zrealizowany przez: Fundację PGNiG z programem „Rozgrzewamy Polskie Serca”, Instytut Pamięci Narodowej i Redakcję Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter