18 czerwca
wtorek
Marka, Elzbiety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Szewczuk: dzieci cierpią

Ocena: 0
92

Obwód charkowski stanowi cel nowego ataku rosyjskiego na północy Ukrainy, w zeszłym tygodniu walki skupiły się na przygranicznym Wołczańsku – taką sytuację opisuje w swoim najnowszym wideoprzesłaniu abp Światosław Szewczuk.

Fot. PAP/Yevhen Titov - Ukraina, Charków, zniszczenia po ataku wojsk rosyjskich

Z przykrością stwierdzamy, że Rosjanie po raz kolejny popełniają zbrodnie przeciwko ludzkości, strzelając do cywilów i utrudniając ich ewakuację

– zaznacza hierarcha. Przypomina, iż sam Charków pozostaje w ciągłym pogotowiu.

Jak podkreśla zwierzchnik ukraińskich grekokatolików, wojna tragicznie dotyka najsłabszych. Zwraca tym razem szczególną uwagę na problemy szkolnictwa: 400 zakładów edukacyjnych zostało zniszczonych, 200 tys. niepełnoletnich nie ma dostępu do placówek nauczania.

To kwestia nie tylko społeczna, ale i humanitarna

– zaznacza arcybiskup większy kijowsko-halicki, wskazując, iż w efekcie dla najmłodszych wyzwaniem okazuje się socjalizacja, wyrażanie własnych myśli, czytanie, a zdecydowana większość z nich cierpi z powodu wysokich poziomów stresu czy przeżytej traumy.

Dzieci są szczególnie zranione przez tę wojnę. W ostatnich dniach otrzymaliśmy przerażający raport od różnych międzynarodowych organizacji praw człowieka, że, w szczególności w Ługańsku, po 6 maja decyzją władz lokalnych, jeśli nowo narodzone dziecko nie ma co najmniej jednego rodzica z rosyjskim obywatelstwem, zostanie ono odebrane rodzicom.

Takie działania najeźdźcy, przypominają zdaniem abp. Szewczuka „okrutne działania egipskiego faraona w czasach Mojżesza”. Jednak hierarcha podkreśla:

Ale tamten faraon był bardziej miłosierny, bo przynajmniej dziewczynki zostawiał rodzicom.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 czerwca

Wtorek, XI Tydzień zwykły
Dzień powszedni
Daję wam przykazanie nowe, abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 43-48
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter