29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Aby skuteczniej leczyć

Ocena: 0
330

W Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie przy ul. Szaserów otwarto Oddział Kliniczny Medycyny Hiperbarycznej.

fot. WIM

Sfinansowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej, jest dostępny od listopada nie tylko dla żołnierzy, ale i cywilnych pacjentów – zapewnił szef MON Antoni Macierewicz.

Ten pierwszy ośrodek hiperbarii w polskim wojsku, z jedną z największych, wielomiejscowych, komór hiperbarycznych w kraju, umożliwia prowadzenie wysokospecjalistycznego leczenia oraz badań naukowych. Terapia pomaga w leczeniu oparzeń, trudno gojących się ran, nowotworów, stanów po udarach, transplantacjach skóry, wspomaga produkcję komórek macierzystych, działa przeciwzapalnie i zwiększa skuteczność leczenia antybiotykami. Chorób, w leczeniu których pomocna jest hiperbaria, jest o wiele więcej.

– Komora hiperbaryczna, zaprojektowana z myślą o leczeniu najcięższych przypadków, stwarza szansę powrotu do zdrowia zarówno przewlekle chorym, jak i pacjentom znajdującym się w stanie bezpośredniego zagrożenia życia – tłumaczy dyrektor WIM gen. bryg. prof. Grzegorz Gielerak.

Wnętrze komory przypomina pokład wojskowego samolotu, z jakiego skaczą spadochroniarze. Leczenie pod zwiększonym ciśnieniem wymaga ścisłego przestrzegania procedur, przypominających stosowane powszechnie w lotnictwie cywilnym. Przy każdym siedzisku znajduje się dysza zakończona maską tlenową – urządzenie zwane „indywidualnym układem oddechowym”. W komorze obecny jest personel medyczny, który czuwa nad bezpieczeństwem pacjentów i instruuje, co mają robić.

Sytuacja staje się bowiem ekstremalna: komora wypełnia się powietrzem podawanym pod ciśnieniem zwykle do 2,5 razy większym niż atmosferyczne. Sprężeniu towarzyszy wzrost temperatury wewnątrz kabiny. W trakcie sprężania osoby znajdujące się wewnątrz muszą wyrównywać ciśnienie, stosując się do zaleceń medyków. Podawany im w tych warunkach przez dyszę stuprocentowy tlen lepiej wysyca uszkodzone lub zmienione chorobowo tkanki. Stymuluje regenerację, ponieważ może przenikać bez barier tam, gdzie w normalnej sytuacji nie ma szans się przedostać. Na przykład do obszarów źle ukrwionych, ran czy ognisk udarowych.

Pobyt w komorze trwa godzinę. Dla skuteczności leczenia, seanse trzeba powtarzać wielokrotnie. Tlenowa terapia hiperbaryczna jest jedną z najbardziej efektywnych metod dostarczania tlenu do wszystkich komórek ciała.

Oddział Hiperbarii na Szaserów poświęcił ordynariusz polowy bp Józef Guzdek. Nie krył nadziei, że ta nowoczesna część szpitala będzie dobrze służyła wszystkim pacjentom.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter