16 lipca
wtorek
Mariki, Benity, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Afryka prosi o pomoc

Ocena: 0
613

Klęski żywiołowe, konflikty wojenne, wyniszczające choroby. Afryka to kontynent, który wciąż doświadcza różnych nieszczęść, a jednym z najbardziej dotkliwych jest głód.

fot. Caritas Polska

Siostra Cypriana Ntemboh, pasjonistka, pracująca w szkole misyjnej w Yaounde w Kamerunie, chciałaby pomóc wszystkim dzieciom, ale ma ograniczone możliwości. Wie, że uczniowie często przychodzą głodni, bez śniadania, a jeśli już coś mają, to kawałek chleba na cały dzień. Rodziców, nawet tych, którzy pracują, nie stać na zapewnienie dzieciom socjalnego minimum. – To, co zarobisz, starczy tylko na przeżycie. Bardzo ciężko jest coś zaoszczędzić – mówi Penga Martial Hervé, który samotnie wychowuje dwóch synów i małą córeczkę. Imał się różnych zajęć, ale wiele razy został oszukany. Teraz pomaga siostrom pallotynkom prowadzącym misję w Nkolbisson, najbiedniejszej dzielnicy Yaounde. Chętnie o tej pracy mówi, bo pozwala mu ona prowadzić godne życie.

 


PIĄTA FAZA KRYZYSU ŻYWNOŚCIOWEGO

Choć od lat wdrażane są różnego rodzaju działania pomocowe, szacuje się, że około 300 milionów Afrykańczyków cierpi z powodu poważnego braku bezpieczeństwa żywnościowego, a ponad 400 milionów ma ograniczony dostęp do wody pitnej. Ta sytuacja w dużej mierze wynika ze zmian klimatycznych, w wyniku których coraz częstsze klęski żywiołowe niszczą uprawy. Międzynarodowe organizacje alarmują, że w 14 krajach afrykańskich kryzys żywnościowy wkroczył już w fazę V, określaną jako ekstremalnie krytyczna. Jednym z tych krajów jest Burkina Faso, gdzie Caritas Polska realizuje projekt dożywiania, w ramach którego dystrybuowane są paczki z żywnością, a także mleko w proszku i odżywki dla niemowląt. Pomoc ta trafia przede wszystkim do emigrantów wewnętrznych, którzy na skutek trwających konfliktów zbrojnych musieli opuścić swoje domy. Projekty dożywiania Caritas Polska prowadzi także w innych krajach, m.in. w Sudanie Południowym, Etiopii i na Madagaskarze.

– Obecnie w naszym kraju jest 1 mln 700 tys. przesiedlonych osób – mówi metropolita Wagadugu w Burkina Faso, kard. Philippe Ouédraogo. – Brak schronienia, problemy z edukacją, niedostatek żywności – wszystko to stanowi poważny problem. Zatem jeśli mógłbym mieć jedną płynącą z serca prośbę w imieniu mieszkańców naszego regionu, to prosiłbym o pomoc w ich wyżywieniu, w zapewnieniu im dachu nad głową i wsparcie w edukacji – dodaje duchowny.

 


SZANSA NA WYJŚCIE Z UBÓSTWA

Ludzi niewykształconych łatwo można wykorzystać. Wiedzą to mieszkańcy Afryki, dlatego tak chętnie zapisują swoje dzieci do placówek edukacyjnych prowadzonych przez misjonarki i misjonarzy. Obama Bonnie Marie Josiane nie chodziła do szkoły. – Siostry zapytały mnie, co robię. A ja nie robiłam nic. Poruszyło je to, zaproponowały mi pracę i posłały do szkoły – mówi młoda kobieta, która wiele zawdzięcza siostrom pallotynkom posługującym w Nkolbisson w Kamerunie. Wkrótce jej czteroletni synek pójdzie do budowanego przez siostry przedszkola. – Chciałabym, żeby był pielęgniarzem lub lekarzem, to jest moje dawne marzenie. Chciałabym, żeby leczył innych, pomagał diagnozować, opiekował się nimi – dodaje Obama.

W większości krajów afrykańskich liczba osób, które nie umieją czytać i pisać, jest bardzo duża. Co piąte dziecko nie uczęszcza do szkoły. Dla Afrykanów zdobycie nawet podstawowych umiejętności to szansa na wyjście z ubóstwa, dlatego Caritas Polska finansuje budowę szkół i przedszkoli, tak jak miało to miejsce np. w Kamerunie, Rwandzie i Zambii. Pomaga także afrykańskim nauczycielom podnosić kwalifikacje oraz finansuje ich wynagrodzenia.

Edukacja to także szansa na lepszą opiekę medyczną w przyszłości. Obecnie ponad połowa mieszkańców Afryki nie ma dostępu do lekarza pierwszego kontaktu. Brakuje ośrodków zdrowia, wykwalifikowanego personelu oraz sprzętu, dlatego statystyki są ponure – szacuje się, że 1 na 22 kobiety umiera w trakcie porodu. Rwanda, Demokratyczna Republika Konga, Kamerun, Republika Środkowoafrykańska to tylko niektóre kraje, w których Caritas Polska realizuje projekty w obszarze pomocy medycznej. Zakup leków, sprzętu medycznego, wspieranie budowy ośrodków zdrowia to najważniejsze z podejmowanych działań.

Caritas Polska nie przestaje wspierać Afryki. Tylko w 2023 r. na realizację projektów pomocowych w sektorach dożywiania, pomocy medycznej oraz edukacji przekazała około 700 tys. zł.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 lipca

Wtorek, XV Tydzień zwykły
wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel
Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 11, 20-24
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter