13 grudnia
piątek
Lucji, Otylii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Akademia życia

Ocena: 0
978

Projekt „Akademia Życia” Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka „Podaj Dalej” w Koninie to jedna z tych inicjatyw, których celem jest przygotowanie młodych, niepełnosprawnych ruchowo ludzi do samodzielnego życia

Akademię zainaugurowano we wrześniu 2013 r., kiedy pierwsza grupa osób niepełnosprawnych z różnych stron Polski wprowadziła się do przygotowanych na konińskiej starówce mieszkań treningowych. Niektórzy z uczestników projektu są niepełnosprawni od urodzenia, inni zostali dotknięci niepełnosprawnością wskutek wypadku. Poruszają się na wózkach lub przy pomocy balkoników, i mają jeden cel: chcą być niezależni. Młodzi z Akademii Życia w mieszkaniach treningowych spędzają pół roku. Muszą samodzielnie dbać o porządek, gotować, robić zakupy. Każdego dnia przyswajają sobie, z pozoru banalne, ale dla nich zupełnie nowe czynności. Pobyt w Koninie jest dla nich często pierwszym tak długim okresem, kiedy pozostają sami, bez rodziców czy opiekunów.

Oprócz umiejętności typowo technicznych nabywają również tych społecznych. Nawiązują przyjaźnie, rozwiązują wzajemne spory, bo one także są dla nich często nowymi sytuacjami.

Dany im czas – jedyne w swoim rodzaju pół roku – to dla nich wielka przygoda, ale także wyzwanie, od którego może zależeć cała ich przyszłość. Każdy ma zapewnioną indywidualną rehabilitację, naukę języka obcego, szkolenia zawodowe, a także – po zakończeniu pobytu w akademii – sześciomiesięczny staż.

Mieszkania treningowe powstały dzięki środkom z budżetu miasta i kwotom przekazanym przez duńską fundację. Czas trwania projektu przewidziany jest na pięć lat. Ma z niego skorzystać 50 osób. Do tej pory akademia doczekała się 42 „absolwentów”. Uwadze czytelników polecam film dokumentalny Jerzego Jernasa „Sześć miesięcy” (dostępny na YouTube – Tiny.pl/gjmqp). Półgodzinny dokument ukazuje nie tylko codzienność uczestników Akademii Życia, ich historie, doświadczenia, zmagania i marzenia, ale też informuje widzów, jak potoczyły się ich losy po opuszczeniu Konina. Co istotne, informacje te można uznać za swoisty happy end. Dowiadujemy się bowiem, że jeden z uczestników zamieszkał samodzielnie, jedna z uczestniczek wróciła na studia dziennikarskie, kilkoro rozpoczęło regularną pracę dostosowaną do ich możliwości, a inni odbyli staże.

Jedyne w swym rodzaju pół roku to wielka przygoda, ale także wyzwanie, od którego może zależeć cała ich przyszłość

Nie da się jednak mówić o Akademii Życia czy o Fundacji „Podaj Dalej”, nie wspominając dr. Piotra Janaszka, którego imię ona nosi. Doktor Piotr, bo tak najczęściej nazywany jest w Koninie, to legenda miasta. Choć był rodowitym poznaniakiem i tam w Akademii Medycznej ukończył w 1971 r. studia pod kierunkiem legendy polskiej ortopedii prof. Wiktora Degi, pracę lekarza rozpoczął w konińskim Szpitalu Powiatowym. Zafascynowany przez prof. Degę ideą „ortopedii globalnej”, już podczas studiów stworzył Drużyny „Nieprzetartego Szlaku” przy Klinice Ortopedycznej w Poznaniu, wprowadzając w ten sposób w życie rehabilitację poprzez obozy harcerskie.

Co najważniejszych osiągnięć dr. Janaszka należy zaliczyć stworzenie nowatorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Mielnicy nad Gopłem, którego głównym celem była integracja osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem. W latach 80. tygodnik „Wprost” poświęcił mu reportaż w cyklu ukazującym zmagania z biurokracją osobowości niepokornych, dynamicznych. W 1989 r. dr Janaszek stworzył w Koninie Fundację Mielnica z filią w Nowym Jorku. Od początku wiele się działo: powstały dwa Warsztaty Terapii Zajęciowej, Zakład Pracy Chronionej, Przychodnia Rehabilitacyjna, Klub Sportowy Osób Niepełnosprawnych „Spartakus”, Ośrodek Kształcenia Instruktorów Terapii Zajęciowej, redakcja kwartalnika „Warsztat Terapii Zajęciowej”, redakcja „Wiadomości Mielnickich” czy Hostel dla Matki z Dzieckiem Niepełnosprawnym. Doktor Piotr zorganizował też w Koninie pierwsze Ogólnopolskie Olimpiady Umiejętności Osób Niepełnosprawnych „Abilimpiada”. W przyszłym roku minie 20 lat od jego śmierci. Ale dr Janaszek żyje we wdzięcznej pamięci wielu osób, nie tylko mieszkańców Konina. 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 12 grudnia

Czwartek, II tydzień adwentu
Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe
Niebiosa, spuśćcie Sprawiedliwego jak rosę, niech jak deszcz spłynie z obłoków,
niech się otworzy ziemia i zrodzi Zbawiciela.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 11, 11-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do Chórów Anielskich 10-18 XII

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter