21 maja
wtorek
Wiktora, Kryspina, Tymoteusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Akcja integracja

Ocena: 0
968

Na ostatnim piętrze u ojców werbistów w Domu Misyjnym Ducha Świętego przy ulicy Ostrobramskiej 98 w Warszawie egzotyczne brzmienie języka polskiego staje się zrozumiałe dla migrantów z Wietnamu, Chin czy z Indii.

fot. arch. Centrum Migranta

Na początku lat 90. XX w. przybywali do Polski ze Sri Lanki, Pakistanu i Afganistanu, a głównie z Wietnamu. W Polsce jeszcze się nie mówiło o imigrantach, ale oni przyjeżdżali. Pierwszy wyszedł do nich z wyciągniętą ręką o. Edward Osiecki SVD razem z siostrami ze Zgromadzenia Misjonarek Miłości założonego przez św. Matkę Teresę z Kalkuty. Wietnamczycy byli już wcześniej, często przebywali w Polsce nielegalnie, przyjeżdżali do kuzynów, którzy po studiach w naszym kraju nie chcieli wracać do siebie i chowali się przed policją. Potrzebowali bezpłatnej pomocy prawnej, i to od niej początek wzięło dzisiejsze Werbistowskie Centrum Migranta Fu Shenfu.

– Nie pytamy, czy ktoś jest legalnie, czy nielegalnie. Widzimy, że potrzebuje pomocy, więc wychodzimy i pomagamy. Szansą dla tych ludzi był tak zwany pobyt tolerowany. Problem polegał na tym, że oni nie mieli dokumentów i ambasada nie mogła potwierdzić ich tożsamości. Migranci nie wiedzieli, jak uregulować swój pobyt w Polsce. Ojciec Osiecki pomagał im w tym, zanim jeszcze powstało Centrum Migranta – opowiada o historii Centrum o. Jacek Gniadek SVD, który od 2016 r. jest jego dyrektorem – a później powstał pomysł na biuro, w którym pomagano uzyskać pobyt tolerowany. Setki imigrantów z całej Polski przychodziły do nas, żeby taki pobyt wyrobić. Bardzo proste działania, tylko kiedy ktoś nie zna polskiego, nie potrafi sobie z tym poradzić.

Centrum Migranta prowadzi duszpasterstwo w języku wietnamskim, chińskim, hiszpańskim i angielskim, oferuje również darmowe lekcje języka polskiego, prowadzone przez 30 wolontariuszy.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 16 (705), 21 kwietnia 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 5 maja 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 maja

"Niech się nie trwoży serce wasze ani się nie lęka."

Dziś w Kościele: wtorek V tygodnia Wielkanocy
+ dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Krzysztofa Magallanesa, prezbitera i Towarzyszy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Dz 14, 19-28; Ps 145 (144), 10-11. 12-13. 21 ; J 14,27-31a.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -