30 maja
czwartek
Ferdynanda, Karola, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ale paw!

Ocena: 0
1733

Żeby nie było wątpliwości: tytułowy paw nie jest samą tylko metaforą, a jestem pewna, że część Drogich Czytelników mogła tak pomyśleć.

Nie, nie: ogromny – rozpiętość przepysznego ogona może z pięć metrów, wysokość pewnie na dwa i pół – paw stoi w stolicy, na rogu Alej Ujazdowskich i Pięknej, w miejscu bardzo szczególnym, bo tędy spieszą wszyscy, którzy udają się do Sejmu inną niż Wiejska ulicą, tędy jeżdżą rządowe samochody i limuzyny dyplomatów do pobliskich ambasad, tym szlakiem – od Zamku do Kancelarii Premiera i Belwederu – przeciągają różne demonstracje, i nawet hordy kibiców z nieodległej Legii też ciągną tędy. I w takim miejscu stolicy – paw! Jeszcze nie wiadomo, jakiego koloru, bo to paw elektryczny, ustawiony w ramach dekoracji świątecznej, i dopiero, kiedy Warszawa rozbłyśnie milionem świateł, pożerając tysiące kilowatów, zobaczymy, jakimi kolorami ten ptak się rozjarzy.

– Patrz pani – powiedział taksówkarz, zdumiony, że jeszcze pawia nie widziałam, i zmieniając minimalnie trasę, żeby go pokazać – że też im do głowy nie przyjdzie, że taki paw to może być jednak symboliczny. No, bo daj pani spokój – zaakcentował – w takiej sytuacji pawia? O Neronie, proszę pani, nie czytali?

Wolałam nie pytać, co ma Neron do świątecznej dekoracji, ale chyba wiadomo, o co taksówkarzowi chodziło: stolicą wstrząsa źle skrywana afera reprywatyzacyjna i jeszcze kilka innych, a „oni” robią bal! Iluminacje i dekoracje! W trudnej sytuacji zawsze znajdą się jacyś „oni”, a „my” jesteśmy wtedy w porządku.

A jeśli nie jesteśmy? Nie po to mówię tyle o przyzwoitości w mediach, żeby teraz udawać, że nic się nie stało: oto „nasze” – co piszę z goryczą – media („Wiadomości” TVP) rzucają się na organizację pozarządowe z założeniem, że przyłożą tej czy innej, bo tam są znajome z poprzednich kręgów władzy nazwiska. Ale hola, hola: tam są też nazwiska z kręgów obecnej władzy! W Fundacji Stocznia działa córka poprzedniego prezydenta, ale działa też żona obecnego wicepremiera. Działa córka prezesa TK – i również córka doradcy obecnego prezydenta. I jeszcze kilka innych osób o znanych nazwiskach, z czego wszyscy się cieszą, bo ze znanym nazwiskiem łatwiej się ze sprawą przebić. I chwała Bogu, że chce im się działać, i w dodatku razem. Razem! Teraz, kiedy coraz trudniej o porozumienie i coraz łatwiej o podziały!

Więc może wcale nie o to chodziło harcownikom z mediów, kiedy wyciągnęli kilka nazwisk, a o kilku innych zapomnieli. A jeśli nie o to, to o co?

Można się nieźle zabawić słowami, jak taksówkarz, który pokazywał mi pawia – co starałam się przekazać Czytelnikom w pierwszej części tego felietonu z nadzieją, że się uśmiechną. Ale w drugiej części nie pisałam już o zabawie, choć za Ignacym Krasickim powtórzę: „Chłopcy, przestańcie, bo się źle bawicie! Dla was to jest igraszką, nam idzie o życie”.

To co się dzieje, może się kojarzyć zgoła nieestetycznie. No cóż, nie tylko stolica puszcza pawia na ulicę.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz i publicystka, współautorka m.in. "Poradnika dla dziennikarzy i wydawców gazet lokalnych" oraz " Podstaw warsztatu dziennikarskiego", prowadzi zajęcia na Wydziale Dziennikarstwa UW, współtwórca i była, wieloletnia sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 maja

Czwartek, VIII Tydzień wielkanocny
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 14, 12-16. 22-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter