28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

AmaDeum

Ocena: 0
1570

Już po raz trzydziesty pierwszy klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi organizują wakacyjny wyjazd dla niepełnosprawnych dzieci.

fot. ks. Paweł Kłys

W dwutygodniowych koloniach, które odbywają się w ośrodku Caritas Archidiecezji Łódzkiej w Drzewocinach k. Pabianic, bierze udział 42 uczestników w różnym wieku: uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Są to dzieci i młodzież z upośledzeniem ruchowym i umysłowym, zgłoszone przez rodziców do udziału w koloniach prowadzonych przez seminarzystów.

– W czasie naszych kolonii chcemy zrobić wszystko, co możliwe, aby dzieci jeszcze bardziej usprawnić – mówi Patrycja Kempa, fizykoterapeutka, studentka uniwersytetu medycznego. – Biorą one udział w zajęciach wzmacniających lub rozciągających. Każdy uczestnik ma indywidualnie dobraną terapię, aby efekt był jak najlepszy. Dzieci bardzo chętnie biorą udział w tych zajęciach. Staramy się je zaciekawić, codziennie dodając nowe ćwiczenia, aby nie tylko ćwiczyły, lecz także dobrze się przy tym bawiły – podkreśla. Oprócz tego koloniści biorą udział w zajęciach z dogoterapii i hipoterapii. Możliwe jest spotkanie z logopedą, a także, jeśli zachodzi taka potrzeba, z psychologiem, który jest obecny podczas całego wyjazdu.

– Codziennie gramy w piłkę, byliśmy na wycieczce w zoo, na basenach termalnych w Uniejowie, jeździliśmy konno oraz kolejką. Jest naprawdę super! – chwali Hubert (11 lat). – Na kolonie zapisała mnie mama – mówi ośmioletnia Julka. – Najbardziej lubię zajęcia muzyczne, plastyczne, a także gry i zabawy na dworze – dodaje.

Każde z dzieci ma swojego „anioła stróża” w osobie wolontariusza. Wolontariuszami są klerycy pierwszego roku – obowiązkowo, ale także trzeciego, czwartego i szóstego. Są także świeccy, którzy rokrocznie poświęcają czas na wypoczynek z niepełnosprawnymi dziećmi.

Dla kleryków przygotowujących się do posługi kapłańskiej, która ma być służbą Bogu i drugiemu człowiekowi, spotkanie z osobą chorą i niepełnosprawną często jest przekroczeniem siebie, swoich uprzedzeń i niemocy.

– Na początku byłem trochę przerażony. Pierwsze trzy dni były bardzo trudne – dzieli się doświadczeniem kleryk Damian Lar (I rok). – Teraz jest dużo lepiej. Więcej czasu spędzam z moim podopiecznym, który zaczął mnie nawet trochę słuchać. Wiem, że dla niego jest to jakaś trudność, bo jest daleko od domu i trochę tęskni, ale jakoś próbujemy się dogadać – opowiada.

Wyjątkowymi gośćmi kolonistów byli policjanci z komisariatu w Pabianicach, którzy zaprezentowali swoje pojazdy. Każde z dzieci mogło usiąść na motocyklu i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie oraz przejechać się radiowozem na sygnale. Spotkanie sprawiło wiele radości nie tylko dzieciom. – To duża satysfakcja, że mogę tu być, pomóc i w jakiś sposób przyczynić się do tego, by dzieci były uśmiechnięte – mówi sierżant sztabowy Paweł Jarnot.

W tym roku, w nawiązaniu do spotkań lednickich, hasło kolonii brzmi: „Idź i kochaj”. – Chcieliśmy nawiązać do patrona tego roku duszpasterskiego, św. Brata Alberta Chmielowskiego. Jego posługiwanie na rzecz najbardziej potrzebujących chcemy tutaj kontynuować – tłumaczy kleryk Wojciech Urbański (IV rok).

Ten dwutygodniowy wyjazd nie byłby możliwy, gdyby nie ofiarność wiernych archidiecezji łódzkiej, do których udają się klerycy, aby podczas zbiórek w parafiach prosić o wsparcie.

Kolonie dla dzieci niepełnosprawnych AmaDeum – „Kochaj Boga” – to punkt kulminacyjny rocznego duszpasterstwa niepełnosprawnych, które prowadzone jest przy łódzkim seminarium. – W ciągu całego roku dla naszych podopiecznych i dla wolontariuszy organizujemy różnego rodzaju spotkania, dni skupienia, a w okresie Bożego Narodzenia wigilię i Mikołaja. Chcemy, aby kontakt z seminarium i klerykami trwał przez cały rok – podkreśla ks. Marcin Jarzenkowski, prefekt WSD.

Pomysł kolonii AmaDeum zrodził się wśród kleryków seminarium w Łodzi, a pierwszy wyjazd z niepełnosprawnymi odbył się w 1986 r. nad Zalew Sulejowski. Następnie kolonie odbywały się w ośrodku Caritas AŁ w Łasku-Kolumnie, a od kliku lat w Drzewocinach.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter