19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bangladesz: reakcje na zapowiedź wizyty papieża

Ocena: 0
924

Zapowiedź odwiedzin Bangladeszu przez Franciszka w przyszłym roku, o czym wspomniał on w rozmowie z dziennikarzami na pokładzie samolotu z Baku do Rzymu, wywołała wielką radość chrześcijan i hinduistów tego azjatyckiego kraju.

2016-10-07 18:10
kg (KAI/AsiaNews) / Dhaka, mz
fot. PAP/EPA/ABIR ABDULLAH

Tymczasem wśród tamtejszych muzułmanów, stanowiących większość jego mieszkańców, reakcje są podzielone między zwolennikami a przeciwnikami papieskiej wizyty.

– Jest to naprawdę wspaniała wiadomość, że Ojciec Święty przybędzie do naszego kraju – powiedział włoskiej agencji misyjnej AsiaNews Robi Christopher D’Costa, katechista z diecezji Barisal w południowo-wschodnim Bangladeszu. Dodał, że doda to odwagi tamtejszym katolikom, „będziemy mogli zobaczyć go osobiście a on będzie mógł nas pobłogosławić” i „dzięki jego wizycie umocni się nasza wiara”. Obecność papieża „będzie świadectwem o Chrystusie w kraju o większości muzułmańskiej” – podkreślił katechista.

Wiceprzewodniczący episkopatu Bangladeszu bp Gervas Rozario wyraził radość z zapowiedzi podróży papieskiej, dodając, że „będziemy z entuzjazmem oczekiwać tego wielkiego wydarzenia”. Zdaniem biskupa, „nie tylko katolicy, ale wszyscy są szczęśliwi, że będą mogli powitać Franciszka” i również „nasz rząd jest dumny, że przyjmie go”.

Hierarcha wyraził przy tym przekonanie, że przyszły przyjazd Ojca Świętego będzie przypominać w pewnym stopniu wizytę, jaką złożył tam w 1986 r. św. Jan Paweł II. – Będzie to sposób ożywienia naszej małej wspólnoty chrześcijańskiej, dodania jej otuchy w tym okresie naznaczonym terroryzmem i łamaniem praw mniejszości – oświadczył biskup Radższahi. Według niego zapowiedziana podróż m.in. „rozszerzy nasze wysiłki na rzecz dialogu i pojednania, zwróci uwagę na zmiany klimatyczne, migrantów i handel ludźmi”.

Zadowolenie z zapowiedzi wizyty wyrazili także wyznawcy hinduizmu. Młody Nirmol Das powiedział AsiaNews, że podoba mu się papież Franciszek, wyrażając jednocześnie niepokój o jego bezpieczeństwo „po ostatnich atakach ekstremistów islamskich”.

Nawiązując do tych obaw policjant-katolik, pragnący zachować anonimowość, zapowiedział, że władze zwiększą kontrole, a „rząd jest naprawdę zaangażowany w usunięcie wszelkiego rodzaju przemocy islamskiej”. – Papież Franciszek będzie mógł przybyć tutaj całkowicie bezpieczny – zapewnił funkcjonariusz.

Tymczasem sami muzułmanie są podzielenie w odniesieniu do ewentualnego przyjazdu Ojca Świętego. Wielu z nich uważa, że powinien on przybyć do Bangladeszu, aby głosić wzorzec pokoju. – Papież okazuje swą miłość do uchodźców syryjskich, jest przywódcą dla całej ludzkości – twierdzą niektórzy przedstawiciele islamscy.

Są jednak tacy, którzy obawiają się tej podróży. Na przykład jeden z radykałów Atiq Ebrtahim napisał na Facebooku: „Islam nie wspiera działań chrześcijańskich i wiemy, że także katolikom islam wcale się nie podoba. Widzieliśmy, jak zachowywali oni milczenie, gdy żołnierze chrześcijańscy i żydowscy atakowali Afganistan i inne kraje islamskie”. Inny muzułmanin – Aslamuzzaman potępia całkowicie zamiar papieża, twierdząc, że „jest on guru terrorystów i prawdą jest, iż bez jego zgody Ameryka i Europa nie prowadziłyby wojny”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter