29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Betlejemskie Światło Pokoju już w Polsce

Ocena: 0
1785

Betlejemskie Światło Pokoju jest już w Polsce. Od niedzieli, 16 grudnia, rozpoczyna swoją wędrówkę po kraju, która przebiegać będzie pod hasłem "Światło, które łączy". Tego dnia harcerze i harcerki ZHP po południu przekażą je metropolicie warszawskiemu kard. Kazimierzowi Nyczowi podczas Mszy Świętej w archikatedrze warszawskiej.

fot. Pixabay, CC0

W Warszawie delegacja harcerek i harcerzy dzieli się Betlejemskim Światłem Pokoju z prezydentem, premierem, marszałkami Sejmu i Senatu. Światło jest zanoszone do kościołów, urzędów, organizacji, szpitali. Z Warszawy płomień wędruje na północ, a stamtąd na wschód – na Ukrainę, Białoruś, Litwę i do Rosji. Światło z Betlejem dociera do całej Europy – nawet poza krąg polarny.

Harcerki i harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego już od 28 lat angażują się w akcję Betlejemskiego Światła Pokoju. Od 25 lat, czyli od początku Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, ogólnopolskiej akcji współtworzonej przez Caritas Polska, Światło przekazywane jest na świecach tego dzieła. Betlejemskie Światło Pokoju i świeca stały się nieodłącznymi elementami Bożego Narodzenia, a palący się płomień symbolem braterstwa, pokoju i pomocy bliźnim.

28 listopada w Betlejem odbyła się ceremonia "Pokój i światło". Zgodnie z tradycją, austriacki skaut (idea Betlejemskiego Światła Pokoju zainicjowana została w 1986 r. przez Austriaków) zapalił Betlejemskie Światło od lampy oliwnej wiszącej w Grocie Narodzenia nad srebrną gwiazdą symbolizującą miejsce narodzenia Jezusa Chrystusa. Światło przekazane zostało następnie skautom palestyńskim i w specjalnym lampionie przewiezione samolotem do Austrii.

15 grudnia w Linzu odbyło się nabożeństwo ekumeniczne, podczas którego nastąpiła tradycyjna uroczystość rozesłania Betlejemskiego Światła Pokoju. 11-letni harcerz Niklas Lehner, który w tym roku zapalił światło w Betlejem, przekazał światełko delegacjom harcerzy z różnych krajów, również harcerzom polskim ze Śląska. 19 grudnia Niklas poleci do Brukseli, gdzie wręczy betlejemskie światło przewodniczącemu Komisji Europejskiej, Jean-Claude Junckerowi.

W ten weekend ponad 3400 harcerek i harcerzy ZHP spotkało się w Zakopanem, aby wspólnie przygotować się do odebrania Światła. Zgodnie z tradycją, polscy harcerze otrzymują je od harcerzy słowackich. Ceremonia przekazywania światła odbywa się raz w Polsce, raz na Słowacji. W tym roku miało ono miejsce w niedzielę podczas uroczystej mszy św. w słowackiej miejscowości Svit. Stąd Światło wędruje do harcerskiego ośrodka "Głodówka", gdzie po mszy świętej w kapliczce przekazane zostaje dalej – przez Kraków, Jasną Górę rozprzestrzenia się po całej Polsce, aby trafić za pomocą rąk harcerek i harcerzy do wszystkich, którym bliskie jest przesłanie Betlejemskiego Światała Pokoju.

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę "Światło w ciemności" i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy.

Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF, odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 roku. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter