22 sierpnia
czwartek
Cezarego, Tymoteusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bez wzroku i słuchu

Ocena: 0
792

Grzegorz Kozłowski bardzo słabo słyszy i niewiele widzi, lecz mimo to jest spełnionym mężem i ojcem. Aktywnie pomaga osobom w podobnej sytuacji.

fot. Hanna Michniewicz / Idziemy

Żeby z nim porozmawiać, trzeba mówić do specjalnego mikrofonu, powoli i wyraźnie. Gdy dzwoni telefon, Grzegorz podłącza do niego słuchawki i może w miarę dobrze słyszeć. Syntezator mowy w telefonie i komputerze czyta mu wszystko, co znajduje się na ekranie. – Gdyby ktoś mnie zapytał, czy chcę odzyskać wzrok i słuch, musiałbym się poważnie zastanowić. Widzę sens życia w mojej obecnej sytuacji, wiem, że miałem i wciąż mam coś ważnego do zrobienia – przyznaje.

Urodził się z zaćmą na obu oczach. Gdy miał cztery lata, zaczął tracić słuch – był to skutek uboczny leku, który zastosowano po operacji oka. – Słyszałem tylko wtedy, gdy ktoś mówił prosto do mojego ucha. Podczas rodzinnego oglądania filmów tata brał mnie na kolana i ze szczegółami opowiadał, co się dzieje na ekranie. Dzięki temu kształtował moją wyobraźnię, a jednocześnie podtrzymywał zdolność rozumienia mowy – wspomina.

W wieku ośmiu lat Grzegorz rozpoczął edukację w Zakładzie dla Niewidomych w Laskach. Miał słabe relacje z kolegami, czuł się wykluczony z grupy. Pedagodzy dostrzegli w nim jednak potencjał. Gdy był już w szkole zawodowej, pisarka Irena Jurgielewiczowa przekazała do Lasek stypendium dla któregoś z uczniów. – Pomyślano właśnie o mnie. W przyspieszonym trybie zdałem egzaminy zawodowe i przeniosłem się do liceum. Była to dla mnie wielka radość – podkreśla.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 29 (718), 21 lipca 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 4 sierpnia 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa na Wydziale Teologicznym UKSW. Z "Idziemy" współpracuje od drugiego roku studiów. Prywatnie żona i matka, miłośniczka gotowania.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 sierpniaNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -