28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bezpłatne leki

Ocena: 0
2050

Ruszył program bezpłatnych leków dla osób powyżej 75. roku życia. Na co mogą liczyć seniorzy i jak mają poruszać się w nowym systemie?

Bardzo oczekiwany projekt bezpłatnych leków wystartował 1 września, a dotyczyć ma osób urodzonych przed 1941 r. Stanowią one 5 proc. wszystkich pacjentów. Wiele z nich to ludzie żyjący samotnie. Szacuje się, że ok. 17-20 proc. z powodu trudnej sytuacji ekonomicznej nie wykupuje przepisanych leków. W aptece często muszą wybierać, z których leków rezygnują.

– Przez trzy ostatnie dni sierpnia w naszej przychodni były pustki. Starsi ludzie czekali, kiedy ruszy lista. Mam wielu pacjentów, którzy z braku pieniędzy nie wykupywali niektórych leków – mówi anonimowo lekarz z jednej z warszawskich przychodni.

– To wstydliwy fakt, ale niestety wiele osób nie mogło sobie dotychczas pozwolić na leczenie i rezygnowało z realizacji recept. Pacjenci nie podejmowali zaleconego przez lekarzy leczenia lub przerywali je z przyczyn finansowych. Taka sytuacja jest niedopuszczalna i musieliśmy wyjść temu naprzeciw – mówi minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. – Nie mam żadnych wątpliwości, że potrzeba docenienia starszych osób jest koniecznym priorytetem działań ministra zdrowia w ramach polityki lekowej i szeroko rozumianej polityki senioralnej. Podjęliśmy się ważnego zadania, jakim jest zwalczanie zjawiska braku faktycznego dostępu starszych osób do leczenia ze względów ekonomicznych. Program leków 75+ wychodzi naprzeciw oczekiwaniom środowiska osób starszych, u których kwota wydawana na leki stanowi znaczącą pozycję w budżecie. Osoby chore w podeszłym wieku zyskają dostęp do leków ważnych z punktu widzenia ich zdrowia – podkreśla minister Radziwiłł.

 

Lista leków

Bezpłatne leki przysługują od dnia 75. urodzin pacjenta. Ministerstwo Zdrowia przygotowało listę darmowych leków na podstawie jednostek chorobowych, które mają znaczący wpływ na jakość życia ludzi w podeszłym wieku. Na początek na bezpłatnej liście znalazło się 1129 leków. Przygotowana lista zawiera tylko te preparaty, które obecnie objęte są refundacją. To leki, za które teraz pacjenci płacą tzw. ryczałt, 30 proc. lub 50 proc. ceny.

– Na liście są leki, które stosujemy codziennie. Uważam, że są dobrze dobrane, w tym są leki wysokiej klasy stosowane we współczesnej medycynie w Europie i na świecie – ocenia dr Dariusz Jałocha, konsultant medycyny rodzinnej w województwie kujawsko-pomorskim. – Wśród nich są leki na schorzenia układu krążenia, zaburzenia lipidowe, onkologiczne, z każdej grupy leków mamy na tej liście przedstawicieli – wylicza.

Recepty na bezpłatne leki
wystawia lekarz rodzinny

– Lista leków darmowych – podkreśla dr Jałocha – nie zastępuje listy refundacyjnej, która będzie obowiązywać nadal, projekt leków darmowych 75+ jest wsparciem w tej grupie wiekowej. Lista zawiera leki, które lekarze specjaliści najczęściej przepisują.

Ministerstwo Zdrowia podaje, że leki umieszczone w wykazie mają pokryć ponad 81 proc. zapotrzebowania pacjentów powyżej 75. roku życia na leki refundowane z poziomem odpłatności 30 proc.

Recepty na bezpłatne leki będzie mógł wypisać lekarz podstawowej opieki zdrowotnej i pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej. Trzeba tu przypomnieć, że pielęgniarek z takimi uprawnieniami de facto jeszcze nie mamy, muszą one przejść odpowiednie szkolenia. Recepty bezpłatne będzie mógł wystawić także lekarz posiadający prawo wykonywania zawodu, który zaprzestał pracy; receptę może wystawić dla siebie, dla małżonka, „wstępnych lub zstępnych w linii prostej oraz rodzeństwa”. Leków darmowych nie będą mogli wypisywać natomiast lekarze w ramach świątecznej i nocnej pomocy medycznej, także lekarze poszczególnych specjalności.

– Lepiej, jeżeli jeden lekarz koordynuje wystawianie recept. Zdarzało się, że pacjent od lekarza specjalisty i lekarza rodzinnego otrzymywał osobno leki o różnej nazwie, a de facto był to ten sam lek, a więc pacjent otrzymywał podwójną dawkę, co jest w leczeniu niedopuszczalne – uzasadnia dr Jałocha.

Pacjent powinien pamiętać, że jeśli przyjedzie z wizytą do rodziny, a okaże się, że zabrakło mu leków, lekarz rodzinny, którego nie jest stałym pacjentem, nie będzie mógł wypisać leku bezpłatnie.

 

Jak sobie poradzić?

Jak się poruszać w nowym systemie? – Nic się nie zmienia dla pacjenta – uspokaja dr Dariusz Jałocha. Opisuje ścieżkę działania: pacjent przychodzi do swojego lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz na recepcie wypisuje te same leki, które pacjent dotychczas otrzymywał. Obok każdego leku będzie jak dotychczas informacja, który lek jest na ryczałt, który z refundacją 30 proc. i 50 proc. Jedyną zmianą na recepcie będzie dopisana litera „S”. Za leki z recepty, które Ministerstwo Zdrowia umieściło w sporządzonym wykazie „S”, pacjent nie zapłaci nic. Lekarz może poinformować pacjenta, które to są leki. Z receptą pacjent udaje się do apteki, gdzie farmaceuta będzie informował podczas realizowania recepty, które medykamenty są nieodpłatne.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter