15 lipca
poniedziałek
Henryka, Wlodzimierza, Dawida
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Błogosławieństwo nie legitymizuje związków homoseksualnych

Ocena: 4.7
331

Błogosławieństwo duszpasterskie nie może być ani świętokradcze, ani bluźniercze – stwierdza w wywiadzie dla włoskiego dziennika „La Stampa” prefekt Dykasterii Nauki Wiary, kard. Víctor Manuel Fernández. 

Fot. Pixabay - CC0

Kard. Fernández wyjaśnia, że deklaracja „Fiducia supplicans” przypomina, iż istnieje również spontaniczne życie apostolskie i że oprócz błogosławieństw liturgicznych, które są zgodne z formalnym rytuałem i wymagają spełnienia różnych warunków, aby nie sprzeciwiać się woli Bożej, istnieje również inny rodzaj błogosławieństw, które nazywamy „spontanicznymi” lub „duszpasterskimi”. Są one udzielane po to, aby ludzie przychodzili prosić o Bożą moc, aby iść w życiu naprzód. Nie wymagają żadnej doskonałości. Zachęca ona kapłanów do odzwierciedlania postawy Jezusa wobec ludzi. Dodaje, że jeśli jest to „para nieregularna”, modlitwa za nią z prośbą o zdrowie, pokój, ochronę jest ewangeliczna. A następnie znak krzyża na czole każdej z tych osób jest również ewangeliczny. Kapłan może także udzielić im rady: „Starajcie się być wierni Ewangelii, aby lepiej odpowiadać na wolę Pana Boga”.

Błogosławieństwo jest zawsze okazją do głoszenia Chrystusa, Jego nieskończonej czułości. Nie znajduję argumentów, by twierdzić, że te rzeczy nie są ewangeliczne

– twierdzi bliski współpracownik papieża Franciszka.

Prefekt Dykasterii Nauki Wiary zaznacza, że: 

błogosławieństwo, w sensie błogosławieństwa duszpasterskiego, a nie błogosławieństwa liturgicznego, nie może być ani świętokradcze, ani bluźniercze, ponieważ zostało dobrze wyjaśnione, iż nie sankcjonuje, nie kwalifikuje, nie upoważnia ani nie uznaje niczego. Są one niezależne od sytuacji jednostki lub dwóch osób lub grup, które o nie proszą. Być może ten punkt wymaga podkreślenia. Z drugiej strony, dla mnie świętokradztwem lub bluźnierstwem byłoby przyjmowanie Komunii św. z nienawiścią w sercu lub akceptowanie, że człowiek powinien być więziony lub mordowany tylko z powodu swojej orientacji seksualnej.

Kard. Fernández zaznacza po raz kolejny, że deklaracja nie zmienia nauczania na temat małżeństwa ani nie legitymizuje związków homoseksualnych.

Dokument nie broni «gejowskiego lobby» ani przejawów gejowskiej «dumy». Nic podobnego. Natomiast myśli o wielu wierzących, którzy cierpią z powodu poczucia bycia poza Kościołem, z powodu niemożności otrzymania jakiegokolwiek gestu ojcowskiej bliskości. Kiedy para pielgrzymuje i przybywa do swojego ukochanego kościoła, otrzymuje tam błogosławieństwo, nawet wiedząc, że nie jest to rozgrzeszenie: jest to jak pieszczota od Boga, jak powiew świeżego powietrza, który Kościół daje dwojgu pielgrzymom

– stwierdza prefekt Dykasterii Nauki Wiary.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 lipca

Sobota, XIII Tydzień zwykły
Wspomnienie świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta
Błogosławieni jesteście, jeżeli złorzeczą wam z powodu imienia Chrystusa,
albowiem Duch Boży na was spoczywa

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 10, 24-33
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter