11 września
środa
Jacka, Prota, Dagny, Hiacynta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bożonarodzeniowy apel papieża o ułaskawienie więźniów

Ocena: 4.6
745

Ojciec Święty wezwał przywódców państw na całym świecie do dokonania bożonarodzeniowego aktu łaski. Pisze o tym w specjalnym liście do wszystkich szefów państw, prosząc o ułaskawienie tych więźniów, których uznają za zdolnych do skorzystania z takiego środka. O podobny gest prosił dwukrotnie Jan Paweł II, a papież Franciszek zachęcał do niego w Roku Miłosierdzia przy okazji jubileuszu więźniów.

O papieskim liście do światowych przywódców z prośbą o ułaskawienie więźniów poinformowało Biuro Prasowe Watykanu. Komunikat podkreśla, że chodzi o tych z „naszych braci i siostry pozbawionych wolności, których uznają za zdolnych do skorzystania z takiego środka, aby ten czas naznaczony napięciami, niesprawiedliwością i konfliktami otworzył się na łaskę, która pochodzi od Pana”.

Gest ten sięga korzeniami Lat Świętych i został przywołany w czasie Wielkiego Jubileuszu Odkupienia w roku 2000. Wówczas św. Jan Paweł II napisał specjalny list na obchody jubileuszu w więzieniach, w którym podkreślił, że „bramy zakładów karnych nie powinny zamykać dostępu do dobrodziejstw tego wydarzenia ludziom, którym przyszło spędzić w odosobnieniu część swojego życia”. Zaapelował w nim do rządzących, aby Rok Święty stał się okazją do przyjrzenia się sprawiedliwości ludzkiej w świetle sprawiedliwości Bożej. Poprosił w nim też o okazanie łaski wszystkim więźniom.

Skrócenie kary, nawet nieznaczne, byłoby dla nich wyraźną oznaką zrozumienia ich sytuacji, gestem, który wzbudziłby pozytywny odzew w ich sercach, zachęcając do skruchy za wyrządzone zło i skłaniając do osobistej poprawy 

– podkreślił Jana Paweł II. Apel ten powtórzył, odwiedzając jeden z rzymskich zakładów karnych. W imię Jezusa „uwięzionego, wyszydzonego, osądzonego i potępionego” prosił władze o zmniejszenie wymiaru kary osadzonym, by dać im szansę na odnalezienie się w społeczeństwie po wyjściu z więzienia. Apel ponowił w 2022 r., odwiedzając siedzibę włoskiego parlamentu.

Franciszek idzie śladami swego poprzednika, nie tylko odwiedzając zakłady karne i sprawując w nich liturgie Wielkiego Czwartku, ale też upominając się o poprawę warunków bytowych w więźniach na całym świecie, aby godność osadzonych była respektowana. Papież przypomina, że pobyt w więzieniu nie może być skoncentrowany wyłącznie na karze, ale musi byś otwarty na nadzieję i perspektywę reintegracji przestępcy ze społeczeństwem. Kolejny raz apeluje też do przywódców państw o akt łaski wobec osadzonych. Pierwszy raz zrobił to w 2016 r. w czasie jubileuszu dla więźniów.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 11 września

Środa, XXIII Tydzień zwykły
Cieszcie się i radujcie,
bo wielka jest wasza nagroda w niebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 6, 20-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Stanisława Kostki 9-17 IX

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter