23 kwietnia
wtorek
Jerzego, Wojciecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bundestag upamiętnił ofiary wojen

Ocena: 0
606

Parlament Niemiec w niedzielę, Dniu Żałoby Narodowej, oddał cześć ofiarom wojen światowych i współczesnych konfliktów. Premier Estonii Juri Ratas podkreślił w Bundestagu znaczenie UE, jako "instytucji zwalczającej wrogość", dla utrzymania pokoju.

fot. PAP/EPA/FELIPE TRUEBA

– Niemcy odegrały po wojnie prekursorską rolę w procesie pojednania na kontynencie europejskim – powiedział Ratas w przemówieniu do niemieckich parlamentarzystów. Estonia sprawuje w tym półroczu przewodnictwo w Unii Europejskiej.

Premier podkreślił rolę odegraną przez zmarłego w tym roku "wielkiego Europejczyka" – kanclerza RFN Helmuta Kohla.

Jego zdaniem wszyscy są zobowiązani do pokojowej obrony jego osiągnięć i jego wizji zjednoczonej Europy.

– Europa jest nam potrzebna, by zachować pokój. Z tego powodu Europa jest potrzebna całemu światu – mówił Ratas.

– Nasza wspólna historia przekonuje nas, że Unia Europejska pomaga nam w przeciwstawieniu się przejawom wrogości, chciwości i agresywności. Istnieją wspólnie ustalone zasady, reguły będące środkami, za pomocą których państwa są w stanie łagodzić powstające między nimi napięcia – powiedział szef estońskiego rządu.

– Istnieje tylko jeden świat i jednolite zasady mówiące nam: zaufaj mi i postępuj tak, abym i ja mógł ci zaufać – podkreślił Ratas.

Prezydent Niemiec Frank–Walter Steinmeier podkreślił, że hołd obejmuje wszystkie ofiary wojen.

Prezes Narodowego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi Wolfgang Schneiderhan zaznaczył wcześniej, że "pojednanie nie oznacza zapomnienia, lecz pamięć, z którą należy się zmierzyć". Apelował o to, by "zapoznać się z pamięcią innych", aby ich lepiej zrozumieć.

Schneiderhan powiedział, że UE musi nadal istnieć jako fundament europejskiego ładu pokojowego. – Nacjonalistyczne, rasistowskie i podżegające postawy nie mogą zdobyć większości – dodał generał Bundeswehry w stanie spoczynku.

Podczas uroczystości w Bundestagu uczniowie niemieckich i rosyjskich szkół średnich przedstawili wyniki badań, których celem było znalezienie wiadomości o anonimowych dotychczas niemieckich i rosyjskich żołnierzach, którzy w czasie wojny zmarli w obcej niewoli.

Dzień Żałoby Narodowej obchodzony jest od 1919 roku. Początkowo jego celem było upamiętnienie ofiar I wojny światowej. W czasach III Rzeszy ten dzień stał się okazją do składania hołdu nazistowskim "bohaterom". Po wojnie władze RFN w 1950 roku przywróciły obchody.

Związek opiekuje się grobami 2,7 mln ofiar wojny pochowanymi na 833 cmentarzach w 46 krajach, także w Polsce. Dewizą jego działalności jest hasło "Pojednanie ponad grobami – praca dla pokoju".

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 kwietnia

Wtorek, IV Tydzień wielkanocny
Kto chciałby Mi służyć, niech idzie za Mną,
a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 24-26)
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter