28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Celebrujemy dobro

Ocena: 3.86667
1833

Dzień Dobra Caritas Polska to okazja, by pokazać, że dobra jest więcej.  - mówi br. Cordian Szwarc, franciszkanin, zastępca dyrektora Caritas Polska, w rozmowie z Barbarą Wiśniowską

fot. Caritas Polska

Potrzeba mówić o dobru czy ono obroni się samo?

Z jednej strony czyny mówią same za siebie. Gdy uważniej się przyjrzymy, jak funkcjonuje świat, to zobaczymy, że dobra jest więcej, ale nie jest nazwane. Łatwiej zobaczyć zło, które często jest krzykliwe i, choć jednostkowe, potrafi przyćmić ogrom dobra. Zło doskwiera nam mocno w momentach, w których doznajemy krzywdy, kiedy usłyszymy złe słowo. To trochę jak z kartką, na której narysowaliśmy czarną kropkę. Obserwator będzie opowiadał, że widzi czarną kropkę, a nie białą kartkę, mimo że biała powierzchnia jest o wiele większa niż mały czarny punkt. Doświadczamy w naszym życiu niewyobrażalnej ilości dobrych rzeczy w rodzinach i wspólnotach. Mama nie musi każdego dnia przypominać, że jest naszą mamą, a przecież mieć mamę to ogromne dobro. Mamy życie podtrzymywane przez Boga Ojca, mamy świat stworzony, który mówi, że Bóg się o nas troszczy. Możemy odkryć, że jesteśmy noszeni na rękach przez Boga, i się tym ucieszyć.

 

Zatem warto skupić się na promowaniu dobra zamiast na narzekaniu?

Z dobrem i złem jest jak ze światłem i ciemnością. Nie po to zapala się lampę, żeby stawiać ją pod korcem. Światło rozświetla ciemności. Przez sam fakt zapalonej lampy nie ma ciemności. Przez fakt czynienia dobra nie ma miejsca na zło. Dużo dobrych inicjatyw jest kopiowanych tylko z tego powodu, że są dobre. Warto promować dobro, żeby ludzie przychodzili i odpalali od naszego światła swoje świece. Mówienie o dobrych inicjatywach pozwala profesjonalizować pomoc, pomagać lepiej, zapraszając innych do dialogu i współtworzenia, żeby pomaganie było skuteczniejsze.

 

Czym jest Dzień Dobra organizowany przez Caritas w Święto Miłosierdzia Bożego?

Dzień Dobra to okazja do opowiedzenia, że dobra jest więcej, ucieszenia się dobrem i świętowania go. Jest to okazja do celebrowania faktu, że podążamy wszyscy w jednym kierunku: w stronę zbawienia. Warto tego dnia zatrzymać się ze swoimi bliskimi i zobaczyć, jak Bóg działa przez wspólnotę. Wspólnota uzdalnia nas do przyjęcia Bożego miłosierdzia, bo to, że umiemy pomagać, nie znaczy jeszcze, że umiemy przyjąć miłosierdzie Ojca. My jesteśmy w twórczym procesie przyjmowania miłości. Pomoc drugiemu człowiekowi ma przynieść nie tylko satysfakcję. Ona jest czymś o wiele głębszym, niż nam się wydaje, bo jest to twórcze budowanie królestwa Bożego na ziemi i budowanie relacji z Ojcem Wszechmogącym.

Dzień Dobra jest wydarzeniem cyklicznym. Chcemy rozwijać inicjatywy pomocowe, ale święto stało się też okazją do zaproszenia wolontariuszy i podziękowania im za to, jak wiele serca wkładają w pomaganie potrzebującym. Jest to też okazja do zakomunikowania, jak wiele ośrodków Caritas stało się domem dla ubogich, samotnych matek, dzieci i potrzebujących braci i sióstr z Ukrainy, którzy wyruszyli na największą pielgrzymkę życia i zostawili swoje domy.

 

Jak możemy się włączyć w Dzień Dobra i regularne działania Caritas?

W całej Polsce odbędą się tego dnia koncerty, festyny, pikniki, biegi, kiermasze, pokazy, warsztaty i wiele innych wydarzeń. Warto świętować lokalnie, a w dłuższej perspektywie także lokalnie wspierać koła Caritas, przystąpić do istniejącego centrum wolontariatu lub je założyć. Wolontariuszem można być w każdym wieku; mamy koła Caritas przedszkolne, szkolne, parafialne, akademickie, wolontariat senioralny, przez który seniorzy pomagają sobie nawzajem. Nigdy nie jest za wcześnie ani za późno na czynienie dobra. Pomagać można także modlitewnie oraz finansowo. W tym roku zbiórka przeprowadzana jest pod hasłem „Miejsca, które są domem” i wesprze ona miejsca schronienia uchodźców oraz pomoże tworzyć kolejne.

 

W Niedzielę Miłosierdzia Caritas organizuje też śniadanie wielkanocne dla Ukrainy.

Jest to dzień, w którym Kościoły Wschodnie obchodzą Wielkanoc. To bardzo symboliczne, że właśnie przed Wielkanocą uchodźcy z Ukrainy zostawili swoje zniszczone domy, strach, śmierć i zgliszcza i poszukują bezpiecznego miejsca do życia w naszym kraju. Oni właśnie przeszli ze śmierci do życia, a my nie tylko dostrzegamy ich potrzeby fizyczne, ale też zapraszamy ich do wspólnego stołu, który ma tak symboliczne znaczenie: jest najważniejszym meblem, przy którym jemy i rozmawiamy o radościach i smutkach. Postanowiliśmy z Polskim Holdingiem Hotelowym zaprosić 7000 osób do hoteli, gdzie odbędą się spotkania wielkanocne właśnie w Niedzielę Miłosierdzia, czyli w ich Wielkanoc. Dla nas to może pierwsza okazja w życiu, by świętować Zmartwychwstanie dwa razy z rzędu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter