15 października
wtorek
Jadwigi, Teresy, Florentyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Chcemy być dla innych

Ocena: 4.9
1325

Czternaście lat temu Jan Paweł II odszedł do domu Ojca. Ma jednak swój żywy pomnik, który nieustannie o nim przypomina.

fot. arch. Adriana Nowakowskiego

– Jako sześcioletnia dziewczynka uczestniczyłam w ostatniej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski. Rodzice zabrali mnie na Błonia Krakowskie. Byłam zafascynowana życzliwością ludzi. Ktoś użyczył drugiej osobie rozkładany stołeczek, ktoś rozdawał cukierki, wszyscy śpiewali. A nad tłumem górował telebim z ogromną twarzą papieża, który patrzył na nas i się uśmiechał – wspomina Patrycja Chorąży, studentka inżynierii biomedycznej na Politechnice Krakowskiej. Od dziewięciu lat jest stypendystką Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Pochodzi z Bystrej Podhalańskiej. Mama pracuje w kiosku, tata w zakładach stolarskich.

Takich osób jak ona jest obecnie około dwóch tysięcy – gimnazjalistów, licealistów i studentów pochodzących z niewielkich miejscowości, których Fundacja wspiera comiesięcznymi stypendiami. Mogą pochwalić się dobrymi wynikami w nauce, sukcesami w konkursach czy szczególnymi uzdolnieniami artystycznymi. Ale to nie są mole książkowe, które tylko przesiadują w bibliotekach.

– Jako stypendyści chcemy być dla innych – mówi Patrycja, która od dwóch lat odpowiada za wspólnotę akademicką w Krakowie. Studenci angażują się wspólnie w takie akcje jak Dzień Papieski, Orszak Trzech Króli, Koncert Betlejem w Krakowie, Światowy Dzień Ubogich, Wigilia dla Bezdomnych.

Na tym jednak nie koniec. – Każdy stypendysta może opowiedzieć swoją własną historię wolontariacką. Jedni działają w klubach seniora czy domach spokojnej starości. Inni w domach dziecka albo placówkach opiekuńczo-wychowawczych – wymienia Patrycja. Sama od kilku lat udziela darmowych korepetycji z matematyki i chemii. – Dostałam ogromne wsparcie od Fundacji, dzięki któremu kupiłam książki czy komputer. Teraz mogę się odwdzięczyć za to, co otrzymywałam przez te kilka lat. Spotykamy się dwa razy w tygodniu. Amelka jest już w siódmej klasie. Jest bardzo zainteresowana weterynarią. Teraz czyta moją książkę do biologii z liceum. Chemia też jej coraz lepiej idzie. Matematyka pozostaje utrapieniem, ale damy sobie radę – opowiada stypendystka.

Możliwość niesienia pomocy innym przyciągnęła ją również na studia, na których uczy sie projektowania protez, implantów i sprzętu medycznego. Inżynieria biomedyczna to bardzo wymagający kierunek. Spośród 120 osób, które zaczynały studia razem z Patrycją, pracę inżynierską obroniło tylko 17, a na studia magisterskie poszły jedynie trzy. – Mamy bardzo dużo zajęć. Bywa, że jestem na uczelni od godz. 8 do 20 i w tym czasie nie mam żadnego okienka. Większość czasu spędzamy w laboratoriach – opowiada. – Ale życie w Fundacji pomogło mi się uporządkować. Musiałam nauczyć się tak wszystko planować, żeby nic nie ucierpiało.

Podobne zainteresowania ma Joanna Jędrasik. Tegoroczna maturzystka uczy się na profilu biologiczno-chemiczno-fizycznym w stołecznym XIX Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Warszawy. Po maturze chciałaby studiować biotechnologię na Politechnice Warszawskiej. Marzy, żeby w przyszłości pracować w laboratorium przy produkcji leków czy kosmetyków. Pochodzi ze Słopska niedaleko Wyszkowa. Mama jest księgową, tata prowadzi gospodarstwo rolne. Dziewczyna ma pięcioro starszego rodzeństwa. Jedna z jej sióstr również była stypendystką Fundacji. Skończyła prawo na UKSW i teraz robi aplikację radcowską.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa, etnologii i teologii. Od 2012 roku związana z tygodnikiem „Idziemy”. Należy do Wspólnoty Sant’Egidio.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 października

Żywe jest słowo Boże i skuteczne,
zdolne osądzić pragnienia i myśli serca. 

Dziś w Kościele:
wtorek, XXVIII tygodnia zwykłego 
+ Wspomnienie św. Teresy od Jezusa, dziewicy i doktora Kościoła
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 1,16-25; Ps 19 (18),2-5; Łk 11,37-41
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy; 7. Aniołowie opiekują się Kościołem

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -