Zapraszamy na przegląd ważnych wydarzeń ostatnich dni.

Profanacja i nawrócenie. Bydgoska Policja otrzymała zgłoszenie o sprofanowaniu i zniszczeniu figury Matki Bożej na przykościelnym terenie parafii św. Mikołaja w Starym Fordonie. Kilka dni później uczestnicy Nowenny ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy mieli się modlić o opamiętanie i nawrócenie dla sprawców.
Rekordowe wyroki. Sąd diecezjalny w Tarnowie wydał w 2024 r. rekordową liczbę 226 wyroków stwierdzających nieważność małżeństwa. Wśród przyczyn dominują: niedojrzałość psychiczna oraz uzależnienia od alkoholu, narkotyków, hazardu, a nawet od sportu.
Tęcza w Ludźmierzu. Jadłodajnia na 100 osób, sala multimedialna dla 150 osób, nowoczesne pokoje dla kilkudziesięciu pielgrzymów, sklepik z pamiątkami i literaturą religijną - to pomieszczenia, które znalazły się w nowym Domu Pielgrzyma „Pod Tęczą” w Ludźmierzu. Obiekt poświęcił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Nazwa „Pod Tęczą” nowego Domu Pielgrzyma nawiązuje do wizyty w Ludźmierzu Ojca Świętego Jana Pawła II, 7 czerwca 1997 r., gdy po jego odlocie pojawiła się na niebie przepiękna tęcza.
Kolejne „nie” dla edukacji zdrowotnej. „Stop dla: deprawacji dzieci, gender, LGBTQ w szkole” – to niektóre z haseł na transparentach uczestników manifestacji „Tak dla edukacji! Nie dla deprawacji!”, którą przed Kujawsko-Pomorskim Urzędem Wojewódzkim w Bydgoszczy zorganizowała Centralna Diakonia Społeczna Ruchu Światło-Życie.
AI w medycynie. Unikatową ofertę wśród polskich uczelni ma KUL - to Sztuczna inteligencja w medycynie jako program studiów podyplomowych, poruszający m.in. zagadnienia AI w diagnostyce i terapii, telemedycyny i wymiany informacji w chmurze, finansowania innowacji w ochronie zdrowia, cyberbezpieczeństwa czy ochrony własności intelektualnej. Dwusemestralną naukę w systemie hybrydowym podjąć mogą: lekarze, menedżerowie, zdrowia, przedstawiciele startupów i branży medtech oraz prawnicy, urzędnicy, samorządowcy, pasjonaci nowych technologii i farmaceuci.
Łatwiej o leki. Weszły w życie przepisy, które znoszą ograniczenia w dostępie do nieodpłatnych leków. Dzieci i seniorzy mogą dostać receptę na bezpłatny lek niezależnie od tego, czy lekarz ma kontrakt z NFZ, czy nie, czyli także w prywatnym gabinecie.
Rośnie korupcja. Według dorocznego raportu Transparency International, analizującego skorumpowanie sektora publicznego w 180 krajach na podstawie opinii ekspertów i przedsiębiorców, Polska spadła z 47. na 53. miejsce. To najgorszy wynik od 12 lat; pogarsza się nieprzerwanie od 2015 r. Najmniej skorumpowane są: Dania, Finlandia, Singapur; najbardziej – Sudan PŁd., Somalia, Wenezuela.
Kara za napaść. Sąd Apelacyjny w Lublinie utrzymał wyrok trzech lat więzienia dla Wojciecha G. za czynną napaść na ratownika medycznego. Według ustaleń próbował zaatakować go nożem na oddziale ratunkowym. Wyrok jest prawomocny.
Bezprawnie za kółkiem. Jak donosi „Rzeczpospolita”, nowelizacja przepisów zaostrzających kary za prowadzenie samochodu wbrew zakazowi nie obejmie kierowców jadących autem służbowym czy leasingowanym lub stanowiącym współwłasność małżeńską. A to większość przypadków. Policja postuluje w takiej sytuacji orzekanie przepadku pojazdu.
Obozowe pamiątki. Drzwi pieca krematoryjnego z elementami rusztu, przedmioty związane z załogą obozu, a także porcelana, znaki tożsamości, okulary dziecięce, zapalniczka z monetą – tego typu 62 eksponaty wykopane na terenie poobozowym KL Stutthof trafiły do Muzeum Stutthof w Sztutowie. Odnaleźli je i przekazali miłośnicy historii ze Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjne "Salla".
Niezadowoleni z zarobków. 56 proc. Polaków nie jest zadowolonych z pensji; 31 proc. jest usatysfakcjonowanych zarobkami - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Ariadnę dla Wirtualnej Polski. Według danych GUS ze stycznia, średnia krajowa w gospodarce w lipcu 2024 r. wyniosła 8195,07 zł brutto.