28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Co ślubują harcerze?

Ocena: 0
2193

Po ostatnim zjeździe ZHP podniosło się larum, bo z prawa harcerskiego znikło zobowiązanie do abstynencji, a z roty przysięgi próbowano wycofać odwołanie do Boga.

fot. arch. ZHP

Związek Harcerstwa Polskiego jest tak liczny, jak polskie siły zbrojne – zrzesza 100 tys. osób. Zapis o abstynencji funkcjonował od 1918 r., ale według wielu obecnych i byłych harcerzy był zapisem martwym. O konieczności jego zmiany przekonywało podnoszenie tej kwestii na każdym zjeździe. Na ostatnim – 39. – zapis: „Harcerz jest czysty w myśli, w mowie i uczynkach; nie pali tytoniu i nie pije napojów alkoholowych” zmieniono na: „Harcerz pracuje nad sobą, jest czysty w myśli, mowie i uczynkach; jest wolny od nałogów”.

– Świat zmienia się coraz szybciej i ZHP reaguje na te zmiany, odpowiada na współczesne wyzwania – tłumaczy harcmistrzyni Martyna Kowacka z biura prasowego ZHP. – W świecie jest wiele zagrożeń czyhających na młodego człowieka. Równie dużym problemem jak spożywanie alkoholu czy palenie tytoniu są inne choroby cywilizacyjne, takie jak chociażby uzależnienie od komputera czy od internetu. Zmieniając brzmienie 10. punktu Prawa Harcerskiego, chcieliśmy dać naszej kadrze instruktorskiej jeszcze lepszą możliwość oddziaływania na młodych ludzi. Nowa formuła 10. punktu umożliwi również pełniejsze rozumienie go przez młodzież.

Opowiedziało się za tym 80 proc. delegatów. Czy chodzi o to, by nie popijać i nie popalać pokątnie w myśl hasła „Harcerz tak pije i pali, by go nie złapali”? – Od wielu lat należę do niezbyt licznej grupy instruktorów, którzy punkt 10. prawa harcerskiego traktują literalnie: nie ma mowy ani o piwie, ani nawet o szampanie na sylwestra – mówi harcmistrz Rafał Bajorek z ZHP. – Swoim podwładnym zawsze jednak tłumaczyłem, że to powinien być ich wybór: mogą podążyć za moim przykładem, ale jako dorośli mają też prawo do lampki wina przy obiedzie. Moim zdaniem zmiana tego przepisu nie wnosi nic nowego w sytuacji tych, którzy chcą pozostać abstynentami, a z tych, którzy mają ochotę wyjść po pracy na piwo z kolegami, przestaje czynić hipokrytów.

– Mimo że nad zmianą tego punktu zastanawialiśmy się na każdym zjeździe, zaproponowanego ostatnio rozwiązania nie uznaję za optymalne – przyznaje Katarzyna Berestecka, harcerka w stanie spoczynku. – W skrajnym przypadku nie widzę powodu, dla którego np. podczas wędrówki czy zbiórki w kręgu instruktorskim instruktorzy, będąc tylko we własnym gronie, nie mieliby sobie zafundować piwka. A przecież instruktor daje przykład w każdej sytuacji, nawet gdy jest już byłym instruktorem. Im dłużej młodzi harcerze będą obserwować jego wytrwałość w abstynencji, tym dłużej sami będą unikać używek.

fot. arch. ZHP

Zaniepokojonych przypuszczeniem, że być może teraz instruktorzy mający na obozie pod opieką młodszych harcerzy, będą popijać, Martyna Kowacka uspokaja: – Na wypoczynku organizowanym przez jednostki ZHP stosowaliśmy się i będziemy się stosować do obowiązujących przepisów prawa. Harcerscy wychowawcy dalej będą z zaangażowaniem organizować dzieciom i młodzieży wypoczynek i z całą pewnością nie będą podczas opieki spożywać alkoholu. Bezpieczeństwo młodych ludzi, którzy są pod naszą opieką, jest dla nas najważniejsze.

A co z planowanym wprowadzeniem alternatywnej, „laickiej” wersji roty dla harcerzy? Łączność z Bogiem jest przecież wpisana w ideę Światowego Skautingu Roberta Baden-Powella, do którego to zrzeszenia ZHP – jako jedyna organizacja harcerska w Polsce – należy.

Przyrzeczenie na wierność Polsce socjalistycznej składali harcerze po wojnie. Potem było przyrzeczenie z odwołaniem – opcjonalnie – do Boga lub dobra najwyższego. W tej chwili obowiązuje tekst: „Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce, nieść chętną pomoc bliźnim i być posłusznym prawu harcerskiemu”. Ale delegaci ostatniego zjazdu dyskutowali ponowne wprowadzenie „świeckiej” wersji jako alternatywnej.

– Nie ma co ukrywać, że w ZHP wielu członków nie wierzy bądź nie praktykuje, taka zmiana uprościłaby ich sytuację, choć to jednak w poprzek zasad skautingu – twierdzi Rafał Bajorek. – W swoim szczepie miałem różnych instruktorów: niewierzących, gorliwych katolików, ortodoksyjnego Żyda – nikomu z nas to nie przeszkadzało, bo stosunek do religii nie decyduje o tym, czy ktoś jest dobrym wychowawcą. Laicka wersja dałaby większe możliwości uczestniczenia w organizacji agnostykom czy ateistom. A każde harcerstwo i tak przecież wychowuje młodzież w duchu tradycji chrześcijańskich i narodowych.

Cała ta dyskusja jest jednak płonna. – Zjazd ZHP zdecydował o niewprowadzaniu dodatkowej, alternatywnej roty przyrzeczenia harcerskiego. Pomysł nie zyskał akceptacji delegatów. Tym samym harcerzy obowiązuje rota przyrzeczenia harcerskiego, w której przyrzekają pełnić służbę Bogu, Polsce i bliźnim, co pozostaje niezmiennym filarem naszego systemu wychowawczego – mówi Martyna Kowacka.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter