22 lutego
czwartek
Marty, Malgorzaty, Piotra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Co w kraju?

Ocena: 5
240

Informacje z kraju prezentuje red. Monika Odrobińska. 

Fot. Pixabay - CC0

Betlejem w każdym domu. W setkach polskich domów jeszcze przed Świętami stanęły szopki bożonarodzeniowe wykonane przez chrześcijan z Betlejem. – W ten sposób wierni w Polsce pomagają naszym Siostrom i Braciom, którzy przez wojnę nie mogą sprzedać swoich produktów w Ziemi Świętej – mówi ks. prof. Waldemar Cisło z Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie o akcji „S.O.S. dla Ziemi Świętej”. Szopki, ozdoby choinkowe, figurki i różańce można kupić na pkpw.org/sklep. 

Duchowne szach-mat. Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa w szachach błyskawicznych i szybkich w dniach 12 (Blitz) i 13 lutego (szachy szybkie) 2024 r. odbędą się w Konstancinie-Jeziornie, ul. Leśna 15/17, w Pallotyńskim Centrum Animacji Misyjnej.

Rola religii w pandemii. Międzynarodowy projekt badawczy RECOV-19 zbada zmieniającą się rolę religii w społeczeństwach Kanady, Niemiec, Irlandii, Rosji, Białorusi i Polsce wychodzących z pandemii COVID-19. Obejmuje on trzy główne obszary badań: dyskursy na temat zdrowia, choroby i nauki; zmianę relacji między religiami a państwem oraz religijne adaptacje do świata cyfrowego. Stronę polską reprezentuje Uniwersytet Warszawski, który do współpracy zaprasza duchownych z Kościoła katolickiego i Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy.

Stabilna energia. Senat nie wniósł poprawek do ustawy utrzymującej maksymalną cenę dla odbiorców energii elektrycznej, w pierwszej połowie 2024 r. Dla gospodarstw domowych, podmiotów użyteczności publicznej, małych i średnich przedsiębiorstw oraz rolników to 412 zł za MWh. Ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Kluby rodziców. Zakończył się pilotaż „Sieć Family Spot” w 25 gminach. Inicjatywa, zainicjowana i przeprowadzona przez Związek Dużych Rodzin 3+ we współpracy z samorządami, instytucjami kultury i przedsiębiorcami, identyfikowała potrzeby rodzin i dostępną infrastrukturę samorządową. Jednym z jej owoców jest projekt klubów dla rodziców. 

Komisja do douczenia. Adwokat Karolina Bućko, nowo wybrana członkini Państwowej komisji ds. pedofilii zapowiedziała w wywiadzie dla Onetu, że będzie „karać także biskupów”, którzy odmawiają komisji, prokuratorom i sądom wydania akt księży pedofilów. Tymczasem Kościół deklaruje gotowość wydawania takich akt, ale pod warunkiem, że występujące o nie instytucje zwrócą się w tej sprawie do Stolicy Apostolskiej na drodze tzw. międzynarodowej pomocy prawnej. Nie jest to wykręt ze strony polskich biskupów, lecz procedura obowiązująca w całym demokratycznym świecie odnośnie do akt postępowań procesowych prowadzonych przez sądy zagraniczne. Polskie sądy zaczęły już stosować się do tej procedury i przynosi ona efekty. 

Posiedzenie zamiast żłobka. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia chciałby zorganizować w Sejmie opiekę nad dziećmi posłów, posłanek, pracowników Sejmu w dniach posiedzeń. Zorganizowanie tymczasowego żłobka, przedszkola czy klubiku dziecięcego konsultuje wśród zainteresowanych. 

Brzuch poszukiwanego. Poszukiwany listami gończymi 63-latek z Krasnegostawu (lubelskie) został zatrzymany w tamtym tygodniu przez policję w Łodzi. Przed wymiarem sprawiedliwości ukrywał się od 17 lat. W ostatniej chwili próbował jeszcze schować się w kuchni, ale zdradził go wystający zza lodówki brzuch. Ma do odbycia karę blisko łącznie 10 lat więzienia, m.in. za rozboje, kradzież z włamaniem i oszustwo.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 lutego

Czwartek, I Tydzień Wielkiego Postu
Święto katedry św. Piotra Apostoła
Ty jesteś Piotr, czyli Opoka,
i na tej opoce zbuduję mój Kościół,
a bramy piekielne go nie przemogą.


+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 16, 13-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Modlitwa o pełne zaufanie Jezusowi
Modlitwa o dobre przeżycie Wielkiego Postu
+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszMateriał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter