25 lipca
czwartek
Walentyny, Krzysztofa, Jakuba
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Co w kraju?

Ocena: 5
343

Najnowsze informacje z kraju prezentuje red. Monika Odrobińska. 

Fot. Pixabay - CC0

Nieetyczny i niekonstytucyjny. Przekazany do konsultacji społecznych przez minister zdrowia projekt rozporządzenia, na podstawie którego każda placówka zdrowotna realizująca umowę z NFZ na udzielanie świadczeń hospitalizacji w zakresie ginekologii i położnictwa byłaby zobligowana do dokonywania aborcji, Zbigniew Kaliszuk z fundacji Grupa Proelio określił jako „nie tylko krańcowo nieetyczny, ale też niezgodny z Konstytucją”. 

Uratowani w oknie. W ciągu kilku dni w trzech polskich miastach: Wrocławiu, Toruniu i Łodzi w oknach życia odnaleziono pozostawione niemowlęta. To dwie dziewczynki i chłopiec. Pierwsze z blisko 60 okien życia w Polsce powstało w 2006 r. w Krakowie; ich idea wywodzi się ze średniowiecza. 

Spada poparcie aborcji. Kiedy prawo powinno dopuszczać legalne przerywanie ciąży? Jak wynika z badań pracowni United Surveys dla RMF i „Dziennika Gazety Prawnej”, większość Polaków jest zdania, że w sytuacji, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie matki, a także w przypadku ciężkich wad płodu. Większość natomiast nie popiera aborcji na życzenie oraz z tzw. przyczyn społecznych – gdy kobieta jest w trudnej sytuacji osobistej lub materialnej. W stosunku do badania przeprowadzonego w czerwcu 2023 r. poparcie dla legalizacji aborcji spadło.

Pozytywnie o życiu. Do pozytywnego mówienia o wartości życia, a nie tylko poprzez sprzeciwów wobec zagrażających mu ustaw zachęcał KEP bp Wiesław Śmigiel. W swoim wystąpieniu na zebraniu plenarnym przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny zaznaczył, że w debacie publicznej w Polsce wyraźnie widać starania o zmianę społecznej świadomości wobec aborcji czy eutanazji w kierunku ich akceptacji. Przekonywał do pokazywania dobrych przykładów małżeństw, które są „szczęśliwe, mają dzieci i traktują je jako największy skarb, nadający im także sens życia”.

Sukces „Powołanego”. – Film „Powołany 2” minął wielką, amerykańską produkcję „The Chosen” sezon 4 i zmierza o tytuł najlepiej oglądanego filmu katolickiego w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy w polskich kinach – powiedział KAI reżyser filmu Jan Sobierajski. Produkcja ukazuje cztery prawdziwe historie nawrócenia. Jest to odpowiedź na problemy społeczne, takie jak samobójstwa nieletnich czy trwałość małżeństw i związków.

NIK w Kościele. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zlecił NIK przeprowadzenie kontroli finansowania Kościołów i związków wyznaniowych ze środków publicznych ze szczególnym uwzględnieniem finansowania Kościoła katolickiego od 12 listopada 2019 r. do 12 listopada 2023 r. – poinformowała Kancelaria Sejmu. 

Rosyjska propaganda o NATO. Przy okazji 25-lecia Polski w NATO rosyjski aparat propagandowy wzmógł działania dezinformacyjne wymierzone w wizerunek Sojuszu i polskie w nim członkostwo – poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Główny nacisk kładziony jest na próbę przekonania polskiego społeczeństwa, że członkostwo to dla nas zagrożenie. Przykładowa narracja: „decyzja Polski o przystąpieniu do NATO była błędem i została podjęta w niesuwerenny sposób pod naciskiem Zachodu”, „sojusz NATO umyślnie kreuje problemy w sferze bezpieczeństwa w celu uzasadnienia swojego istnienia”, „członkostwo w NATO przybliża zagrożenie wojenne do Polski, a nie oddala”.

Uwaga na „bony lekowe”. NFZ ostrzega przed pojawiającymi się w internecie fałszywymi komunikatami o bonach lekowych lub kartach podarunkowych dla pacjentów aptek, rzekomo wydanych przez NFZ. Ich celem ma być wyłudzenie danych i pieniędzy.

Plany na pielęgniarki. Możliwość wykonywania przez pielęgniarki badania USG według protokołów ratunkowych, rozszerzenie zakresu leków podawanych przez nie samodzielnie w stanach ostrej niewydolności krążenia czy krwawienia – to niektóre zmiany planowane przez resort zdrowia.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na UW, dziennikarka, autorka książek o tematyce rodzinnej i historycznej


monika.odrobinska@idziemy.com.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 lipca

Czwartek, XVI Tydzień zwykły
Święto św. Jakuba, apostoła
Nie wy Mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem,
abyście szli i owoc przynosili.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 20, 20-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Anny 17-25 lipca
+ Nowenna do św. Szarbela 19-27 lipcaBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter