15 czerwca
sobota
Wita, Jolanty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Co w kraju?

Ocena: 4.6
478

O tym, co w kraju, pisze red. Monika Odrobińska. 

Fot. Pixabay - CC0

Z modlitwą na drodze. Obchody XVIII Ogólnopolskiej Niedzieli Modlitw za Kierowców, organizowane przez Miva Polska oraz Krajowe Duszpasterstwo Kierowców, rozpoczną się Mszą św. o godz. 11 w parafii św. Antoniego Padewskiego w Warpunach k. Mrągowa. Słowo do zebranych wygłosi Krzysztof Hołowczyc. 

Pielgrzymka kobiet. Pod hasłem „Pójdę ufna za Tobą” 19 maja odbędzie się V Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę. Kobiety zrzeszone w grupach, wspólnotach, fundacjach i stowarzyszeniach parafialnych zaprasza bp Wiesław Szlachetka, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Kobiet.

660 lat Akademii Krakowskiej. W efekcie podpisania przez Kazimierza Wielkiego przywileju fundacyjnego Akademii Krakowskiej 12 maja 1364 r. powstała pierwsza polska uczelnia. 

Heroiczna Helena. Mający ruszyć 10 maja „proces beatyfikacyjny Heleny Kmieć będzie się toczył w kierunku udowodnienia heroiczności cnót Sługi Bożej” – poinformował postulator procesu ks. Paweł Wróbel SDS.

Esej o św. Tomaszu. Fundacja Pro Futuro Theologiae działająca przy Wydziale Teologicznym UMK w Toruniu ogłasza konkurs na najlepszy esej o św. Tomaszu z Akwinu dla uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów. Zgłoszenia: konkursy.pft@gmail.com do 10 maja. 

Sztuczny organista? Organiści i śpiewaczki z diecezji płockiej podczas II Forum Muzyków Kościelnych opowiedzieli się przeciwko obecności w niektórych parafiach tzw. sztucznego organisty, czyli włączaniu w czasie Mszy św. nagrań. Przepisy liturgiczne wskazują, że muzyka w kościele powinna być wykonywana na żywo.

Odeszła Jadwiga Staniszkis – socjolożka, analityczka polityczna. Miała 82 lata.

Hakerzy a infrastruktura. Rośnie aktywność grup hakerskich powiązanych m.in. z Rosją i Białorusią. Od początku roku NASK wykrył ponad 30 tys. cyberataków, których celem było uderzenie w naszą infrastrukturę krytyczną, kradzież informacji i działania fraudowe.

Kara za „Bielmo”. Na rachunek bankowy KRRiT wpłynęła wyegzekwowana przez Urząd Skarbowy kara pieniężna w wysokości 550 tys. zł od TVN SA za emisję filmu „Bielmo. Franciszkańska 3”, po którego emisji do Rady wpłynęła rekordowa liczba skarg. Eksperci potwierdzili, że „w audycji oparto się na materiałach Służby Bezpieczeństwa okresu PRL (donosy uzyskiwane przez SB) i nie sprawdzono innych zbiorów dokumentacyjnych”.

Lokalny patriotyzm. Muzeum Historii Polski już po raz 16. przyznało dofinansowania w ramach programu „Patriotyzm Jutra”, wspierający fundacje, stowarzyszenia, biblioteki, domy kultury, muzea regionalne z całej Polski, które pielęgnują i promują lokalne dziedzictwo, historię i kulturę. Wpłynęło 1020 zgłoszeń; dofinansowanie przyznano 104 zadaniom na łączną kwotę blisko 3,5 mln zł.

Drożejące reklamy. Od maja ceny spotów w TV Republika znów drożeją – o kilka tysięcy złotych. Najwięcej trzeba zapłacić za reklamę przy głównym wydaniu serwisu informacyjnego „Dzisiaj”.

Na ostatnią chwilę. Przez rok działania na Lotnisku Chopina w Warszawie punktu paszportowego wydano ok. 15 tys. paszportów tymczasowych. Najwięcej – 131 w ciągu dnia – wydano 12 stycznia, przed rozpoczęciem ferii zimowych.

Ścigani na granicy. Podejrzany o przestępstwa seksualne, ścigany czerwoną notą Interpolu 20-letni obywatel Mołdawii został zatrzymany na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Medyce. Trafił do aresztu. To jedna z blisko 50 osób poszukiwanych przez krajowe i zagraniczne służby, a zatrzymana na podkarpackim odcinku granicy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 czerwca

Sobota, X Tydzień zwykły
Dzień powszedni
Nakłoń me serce do Twoich napomnień,
obdarz mnie łaską Twojego Prawa.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 33-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Brata Alberta 8-16 VINajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter