3 grudnia
sobota
Franciszka, Ksawerego, Kasjana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Co znaczy sumienie?

Ocena: 0
1409
Czy lekarz, który odmawia wykonania aborcji w sytuacji ustawowo dopuszczalnej, ma równocześnie obowiązek znalezienia kolegi, który się takiej procedury podejmie?
Za niezgodne z Konstytucją uważa zmuszanie lekarzy do takich praktyk prof. Andrzej Zoll. Podobnie twierdzą specjalistyczne gremia Konferencji Episkopatu Polski.

Stanowisko Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych w sprawie klauzuli sumienia zostało zaprezentowane 20 lutego. Jest ono odpowiedzią na wcześniejsze stanowisko Komitetu Bioetycznego Polskiej Akademii Nauk, które mówi m.in., że klauzula sumienia „nie może być używana jako instrument narzucania innym, a w szczególności pacjentowi, żywionych przez przedstawiciela zawodu medycznego przekonań moralnych”. Przedstawiciele PAN postulują ograniczenie stosowania klauzuli sumienia.

Prof. Zoll podkreśla, że wolność sumienia jest prawem podstawowym, wynikającym bezpośrednio z godności człowieka – zarówno w świetle przepisów prawa międzynarodowego, Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych, Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, jak i Konstytucji RP. Wobec tego nie musi być podstawy prawnej, żeby lekarz mógł powołać się na klauzulę sumienia. – Klauzule sumienia, które występują w naszym porządku prawnym, są, moim zdaniem, ograniczeniem tego prawa, a nie podstawą – twierdzi prof. Zoll.

Inni eksperci wskazują, że nie można mówić o czymś takim, jak „prawo do aborcji”. Jako fundamentalne istnieje bowiem prawo do życia, zaś dopuszczenie w pewnych sytuacjach aborcji jest jedynie uchyleniem tego powszechnie obowiązującego prawa. Dlatego nie można twierdzić, że lekarz odmawiający aborcji pozbawia kogokolwiek przysługujących mu praw. Szczegółowe omówienie dyskusji zamieścimy w najbliższym numerze.

ks. Henryk Zieliński, KAI
Idziemy nr 8 (440), 23 lutego 2014 r.PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 grudnia

Sobota, I tydzień Adwentu - wspomnienie św. Franciszka Ksawerego, prezbitera
Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie.
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 9,35-10,1.5a-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter