28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Covid-19 - polskie przewidywania na jesień

Ocena: 5
722

Jesteśmy u początku czwartej fali epidemii - stwierdził we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Szczyt tej fali, prognozowany dotąd na przełom września i października, może przesunąć się na październik – ocenił. Na poniedziałkowym spotkaniu Rady Medycznej z rządem przewiduje się odnośnie lockdownu, że jeżeli pojawią się jakieś ograniczenia, to będą one punktowe, dla małych rejonów.

Fot. pixabay.com/CCO

Rzecznik MZ był pytany w TVP Info o aktualne dane epidemiczne uspokajał, że wzrost odnotowanych przypadków zakażenia Covid-19 tydzień do tygodnia wynosi ok. 5 proc. podczas gdy jeszcze niedawno te wzrosty były w granicach 20, 25 proc. "To spowolnienie nie oznacza jednak, że spowalnia epidemia" – powiedział Andrusiewicz.

"Zachwianie trendu, jak nas już nauczyła epidemia, co jakiś czas ma miejsce. Na pewno jesteśmy u początku czwartej fali. Nikt nie może mieć wątpliwości, że czwarta fala zbliża się i musimy być do niej przygotowani" – podkreślił.

Pytany o możliwy szczyt czwartej fali Andrusiewicz wskazał, że do niedawna wszystkie prognozy mówiły, iż może on nastąpić na przełomie września i października. "Ale biorąc pod uwagę dzisiejsze i ostatnio tygodniowe spowolnienie myślę, że ten szczyt może się przesunąć na październik” - ocenił. Zastrzegł, że należy pamiętać, iż przed nami początek roku szkolnego, koniec sezonu urlopowego, co wiązać się będzie z większą mobilnością i zwiększoną liczbą interakcji, co rodzi ryzyko większej transmisji koronawirusa.

"Naszą ochroną przed tą zwiększoną transmisją powinny być szczepienia. Liczymy, że od pierwszego września (…) +ruszą z kopyta+. Wakacje, nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie, to okres wyciszenia szczepień Liczymy, że teraz ludzie powrócą do szczepień, tym bardziej, że w szkołach rozpoczną się szczepienia dzieci, a także rodziców" – dodał.

Dzień wcześniej na spotkaniu Rady Medycznej z rządem, rozmawiano m.in. o problemie nadal niewystarczającego wyszczepienia osób powyżej 90. roku życia. Zdaniem ekspertów problem może być taki, że wielu najstarszych seniorów nie ma jak dotrzeć na szczepienie, a często także nie docierają do tych osób przekazy medialne. "Trzeba im maksymalnie ułatwić ten proces, a mówiąc wprost: dotrzeć do nich ze szczepionkami" - podkreśliła prof. dr hab. n. med. Magdalena Marczyńska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, która doradza rządowi w ramach działalności Rady Medycznej.

Innymi tematami rozmów podczas spotkania Rady Medycznej z rządem była możliwości wprowadzenia kolejnego lockdownu oraz szczepienia już trzecią dawką szczepionki przeciw COViD-19, w sprawie której Rada ma wydać rekomendacje.

"Wyszczególnimy grupy, które takie szczepienie powinno objąć. Na pewno będą to osoby z niedoborami odporności. Prawdopodobnie damy też taką możliwość dla chętnych osób z personelu medycznego, jako grupy narażonej na kontakt z chorymi. Rząd po tej rekomendacji rady ma szybko wydać przepisy w tej sprawie" - podkreśliła prof. Magdalena Marczyńska.

Prof. Marczyńska przyznała, że ani członkowie Rady, ani rząd, nie chcą wprowadzać jesienią lockdownu.

Jeżeli będą jakiekolwiek ograniczenia, to będą one strefowe - uwzględniające liczbę zakażeń i procent wyszczepienia w danym powiecie. Reagowanie ma być na możliwie jak najmniejszym terenie. Zostanie to zrobione za pomocą znanych już społeczeństwu stref czerwonych, żółtych i zielonych. Progi mają, jak mówiłam, uwzględniać także procent zaszczepionych osób na danym terenie. Liczby zakażeń kwalifikujące dany powiat do określonej strefy będą wyższe niż rok temu. To dlatego, że przykłady innych krajów pokazują obecnie mniejszy procent osób trafiających do szpitali spośród zakażonych

- dodała prof. Marczyńska.

Możliwość wprowadzenia obowiązku szczepień uznano na tym etapie dyskusji pomiędzy rządem i Radą za raczej zniechęcający do akcji szczepień niż przynoszący wymierne efekty pozytywne.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter